zoom

Bota

Kaos dhe panik terrorizmi në Holandë, një person merr peng personat brenda një kafeneje

Disa persona po mbahen peng në një kafene në qytetin Ede në Holandë, ndërsa rreth 150 shtëpi pranë kafenesë janë evakuuar.

Policia e armatosur rëndë ka rrethuar një pjesë të qytetit dhe u ka kërkuar njerëzve që të “qëndrojnë larg” zonës, duke shtuar: “Qëndroni brenda”.

Incidenti po ndodh në një kafene, sipas agjencisë holandeze të lajmeve ANP.

Gazeta kombëtare de Telegraaf raportoi se personi që mori peng njerëzit ishte i armatosur dhe me eksplozivë.

Zëdhënësi i policisë Simon Klok tha për Associated Press se njerëzit po mbaheshin peng në Ede, por nuk pranoi të jepte më shumë detaje rreth incidentit ose të thoshte se sa njerëz ishin të përfshirë.

Nuk ka asnjë tregues se situata e pengjeve ka një motiv terrorist, tha policia në një deklaratë në X, teksa hetimet dhe operacioni vijon. /ZOOM.AL/