Lajme

Europa League/ Shqiptarë të tjerë në finale, Atalanta dhe Gjimshiti gjejnë Xhakën dhe Leverkursen

Atalanta është kualifikuar për në finalen e madhe të Europa League dhe një tjetër shqiptar i Kombëtares kuqezi do luajë për trofe ndërkombëtar në finale, pas Kumbullës me Romën tre vite më parë në Conference League dhe Asllanit vitin e kaluar në Champions.

Ai është Berat Gjimshiti, që përballë do të ketë si për ironi një tjetë shqiptar të Kosovës, Granit Xhakën e Leverkursen, por që luan për kombëtaren e Zvicrës.

Bergamaskët, pas barazimit 1-1 me Marseille në ndeshjen e parë, në aktin e kthimit triumfuan 3-0. Lookman realizoi golin e parë në minutën e 30-të, ndërsa Ruggeri shënoi të dytin në minutën e 52-të. I 3t-i, mban firmën e Toure. Në këtë takim titullar ishte edhe Berat Gjimshiti për italianët, duke zhvilluar një lojë mjaft të mirë dhe mbajtur mbrojtjen solide.

Një biletë për në finale preu edhe Leverkusen. “Aspirinat”, pas suksesit 2-0 në ndeshjen e parë, u mjaftuan me barazim 2-2 ndaj Romës. Por me drithërima, sepse dopieta e Paredes ndezi shpresat e ekipit të De Rossit. Fatkeqësisht vetëm përkohësisht, pasi autogoli i Mancinit dhe goli i Stanisic vulosën një herë e mirë fatin e këtij takimi.

Finalja e Europa League, Atalanta-Leverkusen  do të luhet me 22 maj.

Në Conference League, Olympiacos eliminoi Aston Villan me rezultatin 2-0 dhe atë të përgjithshëm 6-2. Në finale, grekët gjejnë italianët e Firorentinës.