Slider

Champions/ Liverpool dhe Bayern janë çerefinalistët e parë

Liverpool dhe Bayern Munich janë dy çerekfinalistët e parë të Uefa Champions League.

Skuadra angleze ia doli të mposht Interin me rezultatin e përgjithshëm 2-1, pavarësisht përpjekjeve të zikaltërve për të ndryshuar fatet e takimit pas fitores në “Anfield” me rezultatin minimal 1-0. Mjaftuan dy golat e Firmino dhe Salah në ndeshjen e parë në “San Siro” për ti dhënë biletën skuadrës së Jurgen Klopp për të avancuar më tej.

Në anën tjetër, shumë pak histori në stadiumin “Allianz”, aty ku Bayern nuk tregoi aspak mëshirë përballë austriakëve të Salzburg, duke i mundur me rezultatin e përgjithshëm 8-2. Tre gola të Lewandowskit dhe një i Gnabry në pjesën e parë dhe dy gola të Muller dhe Sane në pjesën e dytë i dhanë Bayernit një biletë për në fazën e çerekfinaleve, aty ku do të mësojnë kundërshtarin e rradhës.