zoom

Lajme

Shehu u bën thirrje demokratëve për idealet e 22 Marsit: Na gjen me Berishën të burgosur politik

Deputeti i PD-së së Rithemelimit, Tritan Shehu, me anë të një postimi në rrjetet sociale, shprehet se 22 Marsi, kur PD fitoi për herë të parë zgjedhjet pluraliste në vend është dita e demokracisë.

Shehu thekson se kjo ditë e gjen Shqipërinë shumë vite me vonë me liderin historik të Partisë Demokratike të burgosur politik.

Shehu bën thirrje që t’i kthehemi idealeve të demokracisë dhe lirisë, duke përmendur faktin se tashmë lideri historik i të djathtës, Sali Berisha, është i burgosur politikisht.

Postimi i Shehut:

“22 Mars, dita e fitores se demokracise!

Nje nga ditet me te shenuara ne historine tone mijra vjecare kombetare. Dita qe celi per here te pare pluralizmin e vertete, demokracine perendimore per ne shqiptaret.

Qe na afroi me familjen tone natyrale e jetike, Europen e Perendimin! Por qe fatkeqesisht sot na gjen perseri shume larg atyre vlerave, lirive qe “cliroi” 22 Marsi 1992!

Na gjen me promotorin e demokracise, liderin e opozites, Sali Berishen, te burgosur politik. Gje qe tregon e na impenjon per betejat e pa kompromis per tu rikthyer ne ato ideale te atij 22 Marsi!”. /ZOOM.AL/