zoom

Bota

Rusia bombardon pa mëshirë digat e hidrocentraleve, Ukraina në terr

Një milion njerëz janë pa energji në të gjithë Ukrainën, pasi raketat ruse shënjestruan infrastrukturën energjetike dhe digat e hidrocentraleve.

Nuk ka energji elektrike në qytetin e dytë më të madh të Kharkiv, thotë kreu i rajonit, dhe më shumë se 53,000 familje në Odesa janë pa energji elektrike.

Ministri i energjisë i Ukrainës, German Galushchenko, akuzoi Rusinë se po përpiqet të provokojë “një dështim në shkallë të gjerë të sistemit energjetik të vendit”. Rusia tha se ishte hakmarrje për sulmet e fundit të Ukrainës në territorin rus.

Të paktën pesë persona janë raportuar të vrarë dhe 14 të plagosur. Presidenti Volodymyr Zelensky tha se vala e fundit e sulmeve tregoi se aleatët perëndimorë duhet të japin më shumë ndihmë ushtarake për Ukrainën, duke përfshirë sisteme shtesë të mbrojtjes ajrore. “Nuk ka vonesa në raketat ruse siç ka në ndihmë për vendin tonë”, shkroi ai në “Telegram”.

Rreth 90 raketa dhe 60 drone Shahed u lëshuan në Ukrainë gjatë valës së sulmeve të natës, tha ai. Ndër objektivat ishte diga më e madhe e Ukrainës – DniproHES në Zaporizhzhia. Pamjet video duket se tregojnë digën në zjarr, por autoritetet thonë se nuk ka asnjë kërcënim për një shpërthim të afërt.

Fotot e mediave sociale treguan një trolejbus që transportonte pasagjerë, i cili po kalonte digën kur mori flakë pas një sulmi rakete. /ZOOM.AL/