zoom

Aktualitet

REUTERS: Resorti i Jared Kushner në Shqipëri ngjall frikë dhe shpresë

ZVERNEC, Shqipëri, 4 prill (Reuters) – Nëpërmjet dylbive, ornitologu Jon Vorpsi spiunon flamingot dhe pelikanë që ndalojnë përgjatë rrugëve të tyre të migrimit në një grep toke të mbrojtur në bregdetin jugor të Shqipërisë.

Vorpsi ka frikë se kjo pamje mund të përfundojë së shpejti nëse dhëndri i Donald Trump, Jared Kushner vazhdon me planet për të ndërtuar një resort turistik në zonën pranë qytetit të Vlorës, e dashur nga vendasit për pyjet e saj të qeta me pisha, ullinjtë dhe shtigjet e ecjes, dhe ku lopët livadhisin përgjatë plazheve të shkreta e me erë.

Kushner i njoftoi planet muajin e kaluar, pjesë e një investimi më të gjerë nga kompania Affinity Partners në Ballkan, i cili përfshin një projekt tjetër në një ishull aty pranë në Shqipëri dhe një të tretë në ish-selinë e ushtrisë në kryeqytetin e Serbisë, Beograd.

Kushner, një ish -ndihmës i lartë i Trump kur ai ishte president, krijoi firmën e investimeve pasi u largua nga puna në 2021.

Projektet mund të nxisin ekonomitë lokale duke joshur vizitorët, por ato janë përballur me kundërshtimin e vendasve që kanë frikë se do të dëmtojnë mjedisin ose, në rastin e Beogradit, do të kërcënojnë vendet me rëndësi kulturore.

Kushner i paraqiti planet disa javë pasi parlamenti i Shqipërisë ndryshoi një ligj që lejonte qeverinë të japë leje ndërtimi në zonat e mbrojtura për hotele ose resorte me pesë yje ose më shumë. Ai atëherë nuk tha se sa ka planifikuar të investojë Affinity Partners.

“Është një pikëllim i madh të dish se kjo zonë nuk do t’u shërbejë më brezave të ardhshëm,” tha Vorpsi, i cili punon për OJQ-në lokale mjedisore PPNEA.
“Për 10 vjet ky vend do të jetë një vend gri me beton”, shtoi ai teksa kërkonte specie të reja zogjsh përmes dylbive të tij pranë fshatit Zvërnec.

Kushner dhe Affinity Partners nuk iu përgjigjën kërkesave të Reuters për koment.
Që prej rënies së komunizmit në vitin 1990, Shqipëria ka luftuar me paqëndrueshmërinë ekonomike dhe politike dhe me emigracionin e përhapur, veçanërisht në mesin e të rinjve.

Por liqenet e saj alpine dhe vija bregdetare e paprekur kanë tërhequr një numër në rritje turistësh që kërkojnë një alternativë më të qetë dhe më të lirë për Greqinë dhe Kroacinë aty pranë. Vendi mirëpriti më shumë se 10 milionë turistë vitin e kaluar, 35% më shumë se 2022.

“VILAT E TRUMP ”

Kryetari i bashkisë së Vlorës Ermal Dredha përshëndeti projektin e Kushnerit, i cili përfshin bankina jahtesh, pishina dhe vila ekskluzive, duke thënë se ai planifikoi ta kthejë qytetin në një “destinacion turistik të nivelit të lartë” dhe u zotua të mos dëmtojë mjedisin.
“Pa investim, si do t’i tërheqim gjithë këta njerëz që vijnë këtu dhe zgjedhin Vlorën?” thotë Dredha.

Planet e Kushnerit, të cilat vendasit i quajnë “vilat e Trump”, tashmë po bëjnë bujë.
Agjenti i pasurive të paluajtshme Flori Brahimaj tha se çmimet për apartamentet me një pamje të mundshme mbi truallin e planifikuar të projektit tashmë janë rritur midis 100-200 euro për metër katror.

Në Serbi, Affinity planifikon të financojë një projekt luksoz në Beogradin qendror që do të përfshijë një hotel, apartamente, dyqane dhe hapësira zyrash në vendin ku qëndronte selia e Ushtrisë Popullore Jugosllave (JNA) deri në vitin 1999 kur NATO e bombardoi atë si pjesë e një fushate ajrore kundër mizorive serbe në Kosovë.
Më shumë se 26,000 njerëz kanë nënshkruar një peticion në internet për të mbrojtur dy ndërtesat e njëjta që përbëjnë një vend të mbrojtur kulturor.