zoom

In Zoom

Kongresi kërkon të hetojë Kushner për Sazanin. Daily Mail: Sa paguan Rama e Gjiknuri te Trump?

DAILY MAIL: A mund të detyrohet Jared Kushner të dëshmojë për 2 miliardë dollarët që mori nga Arabia Saudite kur vjehrri i tij u largua nga detyra? Demokratët kërkojnë një hetim mbi financat e familjes Trump, ndërsa GOP përpiqet të fajësojë Biden

Pas hetimit të republikanëve ndaj familjes Biden për “përdorimit të influencës”, kongresmenët demokratë tani po kërkojnë që ata të hetojnë dhëndrin e Donald Trump , Jared Kushner, për marrëveshjet e tij të biznesit me jashtë.

Republikanët kanë shpenzuar gjashtë muaj në hetimin për shkarkimin e Biden duke gërmuar në lidhjet e Joe me marrëveshjet e dyshimta të biznesit të Hunter Biden dhe tani duket se nuk ka gjasa të ecin përpara me një votim të Kongresit.

Dhe tani demokratët po punojnë për të marrë hak pas muajsh fokusimi në familjen Biden.

Një letër e re nga kryedemokrati Jamie Raskin, D-Md., sinjalizon se demokratët ka të ngjarë ta vendosin Kushnerin në shenjestër nëse rimarrin Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e nëntorit.

“Ne ju shkruajmë për t’ju nxitur të thërrisni një seancë dëgjimore në lidhje me përdorimin e dukshëm të ndikimit të Jared Kushner dhe marrëveshjet quid pro quo që përfshijnë investime në këmbim të veprimeve zyrtare dhe për të shqyrtuar kërcënimet që rezultojnë ndaj sigurisë sonë kombëtare,” shkruan Raskin dhe republikani Robert Garcia, D-Calif., në letrën drejtuar republikanit të lartë James Comer, R-Ky.

Në fillim të këtij muaji New York Times raportoi se Kushner po mbyllte me marrëveshje fitimprurëse të pasurive të paluajtshme në Shqipëri dhe Serbi.

Planet në Ballkan kapitalizojnë marrëdhëniet e krijuara nga Kushner gjatë administratës Trump: ato janë duke u punuar me Richard Grenell, i cili shërbeu si ushtrues detyre i drejtorit të inteligjencës kombëtare nën presidencën Trump, si ambasador në Gjermani dhe i dërguar i posaçëm në Ballkan.

Democrats allleged that Kushner and Grenell ' have been openly using their relationship with Edi Rama, the Prime Minister of Albania, whom then-President Trump received unconstitutional payments from while serving as Commander-in-Chief'

Demokratët pretendojnë se Kushner dhe Grenell “kanë përdorur hapur marrëdhënien e tyre me Edi Ramën, Kryeministrin e Shqipërisë, nga i cili, presidenti i atëhershëm Trump mori pagesa antikushtetuese gjatë kohës që shërbente si Komandant i Përgjithshëm”.

Një raport demokratik zbuloi se Rama, këshilltarët e tij dhe ish-ministri i Infrastrukturës, Damian Gjiknuri, shpenzuan rreth 6000 dollarë për të qëndruar në hotelin Trump në DC, në atë kohë në pronësi të ish-presidentit.

Një nga projektet e propozuara thuhet se do të ishte zhvillimi i një ishulli jashtë Shqipërisë në një destinacion turistik luksoz, të njohur si Sazan. Ishulli u përdor si një bazë sekrete ushtarake për nëndetëset gjatë Luftës së Ftohtë.

Një tjetër investim është një hotel luksoz me 1 500 njësi banimi dhe muze në Beograd, Serbi. Do të jetë në vendin e ish-selisë së Ushtrisë Jugosllave, e cila u shkatërrua në vitin 1999 nga bombardimet e NATO-s , tha për Times një nga Parlamenti në Serbi dhe kompania e Kushnerit.

Grenell ka punuar në mosmarrëveshjet midis Serbisë dhe Kosovës.

Projektet përfshijnë tokë që aktualisht kontrollohet nga qeveritë, që do të thotë se ata do të kenë nevojë për lejen e shtetit për projektet.

“Ky Komitet nuk mund të pretendojë se po “heton përpjekjet e shtetasve të huaj” për të synuar dhe detyruar anëtarët e familjes së zyrtarëve të lartë amerikanë duke ofruar para ose përfitime të tjera në këmbim të veprimeve të caktuara”, ndërsa vazhdon t’i injorojë këto çështje,” shkruajnë ligjvënësit.

Një projekt i tretë në Shqipëri do të ndërtonte disa hotele dhe qindra vila në gadishullin e Zvërnecit, një zonë bregdetare në jug të Shqipërisë, pjesë e komunitetit turistik të njohur si Vlorë.

The plans in the Balkans capitalize off relationships Kushner made during the Trump administration: they are being worked up with Ric Grenell, who served as acting director of national intelligence under Trump and as ambassador to Germany and special envoy to the Balkans

Planet në Ballkan përfitojnë nga marrëdhëniet që Kushner bëri gjatë administratës Trump: ato janë duke u punuar me Ric Grenell, i cili shërbeu si drejtor në detyrë i inteligjencës kombëtare nën Trump dhe si ambasador në Gjermani dhe i dërguar i posaçëm në Ballkan.

Shqipëria po bëhet një nga pikat e nxehta turistike me rritje më të shpejtë në Evropë.

Kushner tha për Times se marrëveshjet, përmes firmës së tij të investimeve Affinity Partners, nuk janë finalizuar, por ato janë ‘shumë afër’.

Kompania e Kushner-it tashmë u akuzua nga demokratët për financimin e saj prej 2 miliardë dollarësh nga Fondi i Investimeve Publike të Arabisë Saudite.

Kushner ishte i përfshirë ngushtë në politikën e Trumpit në Lindjen e Mesme gjatë presidencës së tij dhe kapitalizoi në marrëdhëniet që ai zhvilloi gjatë asaj kohe për të mbyllur marrëveshjet, duke përfshirë një marrëdhënie të ngushtë me princin e kurorës Mohammed bin Salman, sundimtarin de fakto të Arabisë Saudite.

Ndërkohë, Grenell përflitet se do të jetë në postin e sekretarit të shtetit në një administratë të dytë të mundshme të Trump. Ai ka qenë nuk ka kërkuar ndonjë falje për përpjekjet e tij për të përdorur marrëdhëniet me qeverinë për të çuar investime në Shqipëri.

“Ne po kërkojmë mundësi për të investuar përmes investimeve të huaja në Ballkan, por më konkretisht në Shqipëri dhe bregdeti shqiptar është i mrekullueshëm”, tha Grenell në një intervistë të kaluar në Gazeta Ballkanike.

Në një intervistë televizive në Shqipëri vitin e kaluar ai këmbënguli se nuk kishte asgjë të keqe me marrëveshje të tilla tani që ai ishte një qytetar privat.

Kushner dhe Grenell janë të interesuar për zhvillimin e ishullit të Sazanit

Kushner and Grenell are interested in developing the island of Sazan

Once communist Albania's most secret military base, a "sentinel" of the Adriatic Sea, the Sazan island has opened to tourists its bunkers and tunnels amid wildness that authorities hope to turn into an attraction

A third project in Albania would build several hotels and hundreds of villas on Zvërnec peninsula, a coastal area in southern Albania part of the resort community known as Vlorë

Një projekt i tretë në Shqipëri do të ndërtonte disa hotele dhe qindra vila në gadishullin e Zvërnecit, një zonë bregdetare në jug të Shqipërisë, pjesë e komunitetit turistik të njohur si Vlorë.

“Unë jam duke punuar në projekte, projekte të kapitalit privat, për të cilat mund të fitoj para,” tha ai. Askush nuk duhet të kërkojë kurrë falje që dëshiron të fitojë para.

Comer i tha CNN vitin e kaluar se do të kalonte në një sitë të hollë marrëveshjet e Kushnerit, përveç atyre të familjes Biden.

“Ne do të kemi disa pyetje, për Trumpin dhe disa nga anëtarët e familjes së tij, duke përfshirë Jared Kushner”, tha ai. “Ne duam të dimë saktësisht se cilat ishin kushtet e asaj kredie [2 miliardë dollarë saudite] për Kushner.”

Republikanët i kanë tërhequr krahasimet midis Hunter Biden dhe marrëveshjeve të tij të biznesit dhe Kushnerit, duke argumentuar se Kushner “ka një karrierë si një drejtues biznesi që i paraprin karrierës politike të Donald Trump”.

Javën e kaluar, gjatë një seance për shkarkimin, Raskin bëri një kërkesë për të thirrur Kushnerin për informacion në lidhje me firmën e tij të investimeve.

Kryetari i gjykatës Jim Jordan e hodhi poshtë mocionin.

Jordania argumentoi se Kushner kishte pasur një ndikim pozitiv në politikën e jashtme, duke përfshirë ndihmën për të ndërmjetësuar Marrëveshjet e Abrahamit, ose marrëveshjet e paqes midis Izraelit dhe vendeve arabe të ndërmjetësuara gjatë administratës Trump. /Daily Mail – Shqipëroi Zoom.al