zoom

Lajme

Noka: Lali vjedhësi mirë që u zhyt vetë te inceneratori, por përfshiu edhe gruan! Një kaldaist…

Deputeti i PD-së së Rithemelimit, Flamur Noka, ka lëshuar akuza të rënda nga foltorja në drejtim të qeverisë dhe të Bashkisë së Tiranës, përsa i takon marrëveshjes me KFW, “Transporti i gjelbër i Tiranës”.

Ai hodhi akuza në drejtim të kryebashkiakut Erion Veliaj, se ky i fundit ka përfshirë në aferën e inceneratorit dhe bashkëshorten e tij. Nga foltorja e Kuvendit, Noka iu bëri thirrje partnerëve ndërkombëtarë që të kenë kujdes kur japin para për investime, pasi mund t’u vidhen.

“Transporti i gjelbër merr ua nga KFW-ja. Harabeli i Ajolës, si drejtoreshë kreative e së cilës është mund të përfitojë siç përfitoi nga inceneratori. Do t’i themi qytetarëve se Lali vjedhësi, jo vetëm që u zhyt kokë e këmbë te afera e inceneratorëve, ka zhytur dhe bashkëshorten e tij. Pikërisht te vendi i vrasjes së Arditi Gjoklajt, Harabeli i ka marrë dhuratë një skulptori me mbiemrin Xhafa, një vepër të quajtur Bleta dhe e ka vendosur te vendi ku ka vdekur Gjokla, Mërtiri dhe Zoto. Ne ju themi partnerëve që të bën kujdes me paratë, se jua vjedhin hajdutët. Këta jo vetëm që vjedhin vetë, por përfshijnë dhe gratë”, tha Noka.

Ai tha se të gjithë personat e përfshirë në çështjet korruptive për inceneratorin e Tiranës, janë të identifikueshëm. Gjithashtu pati edhe debat e replika të ashpra me deputetin Pandeli Majko.

Debati Noka-Majko:

Noka: Kur sheh aty termin; Bashkia e Tiranës, transporti i Tiranës, të kap e qeshura se të kujtohen; inceneratorët, 5D. Këto kohë është treguar se në Bashkinë e Tiranës ka vetëm vjedhje. Sot kryetarja e Parlamentit e duartrokiti hajdutin. Se ishte e porositur të duartrokiste. Guisepe ka qenë me profesion kaldajist. Një kaldaist papritmas bëhet pronar i inceneratorit të Tiranës. Ai na paskësh dhe një kontratë konsulencë me inceneratorin e Fierit. Në të gjitha këto çështje, jepet roli për secilin, edhe për lalin dhe për atë ‘fap-fap’. Ti Pandeli thuaj që SPAK-u të hapë sytë.

Majko: Me Flamurin është e vështirë që të replikosh. E kam të vështirë që të formulojë një nivel përgjigje që lidhet me nivelin e tij të lartë cilësor sot numri i dytë i PD. Përtej metaforës për Bashkinë e Tiranës, duhet kujtuar për procedurë, se bëhet fjalë për një marrëveshje me qeverinë gjermane. Ata prozën e kanë nga më të rregulltat, Po të shihnit marrëveshjen, KFW ka të drejtë të anulojë procesin. Por duke dashur të bëni politiken, që e keni në mendjen tuaj më cilësore të mundshme, duhet të rigjykoni qëndrimin se ishte bashkia me disa private. Por bëhet fjalë për një nga strukturat më dinjitoze të panegociueshme për akte korruptive. /ZOOM.AL/