zoom

Kinema & Netflix

A keni nevojë për një të qarë të mirë? Ja lista e 10 filmave më të trishtë për t’u parë

Ndonjëherë, jeta na hedh “gurë”, që na lënë të ndihemi të rraskapitur emocionalisht dhe në nevojë për një të qarë të mirë.

Pavarësisht nëse po kërkoni ngushëllim ose thjesht shijoni lëshimin emocional (katartik) që vjen me derdhjen e lotëve, filmat e trishtuar mund të ofrojnë një arratisje ngushëlluese.

Më poshtë do të gjeni një listë me 10 filmat më të trishtë që duhet të shikoni, nëse keni nevojë për një shkarkim emocional, të cilët garantojnë se do t’ju prekin telat e zemrës.

10-Past Lives (2023)

“Past Lives”, një film i vitit 2023 e çon audiencën në një udhëtim nostalgjik, duke eksploruar “po nëse” të jetës përmes objektivit të dy miqve të fëmijërisë. Me Greta Lee, Teo Yoo dhe John Magaro, filmi shtrihet në 24 vjet, duke u thelluar në kompleksitetin e miqësisë dhe rrugët që nuk janë ndjekur. Ajo ofron një perspektivë të romantizuar në rrugët që nuk kemi udhëtuar, duke ngjallur një ndjenjë mallimi dhe soditjeje për zgjedhjet që bëjmë.

Përveç eksplorimit të realiteteve alternative, “Jetët e kaluara” shërben si një kujtesë për natyrën kalimtare të kohës dhe rëndësinë e të çmuarit e momentit të tanishëm. I inkurajon shikuesit të reflektojnë mbi jetën e tyre, duke vlerësuar marrëdhëniet dhe përvojat që formojnë udhëtimin e tyre. Në fund të fundit, filmi nënvizon rëndësinë e përqafimit të mundësive dhe të jetuarit pa keqardhje, duke pranuar gjithashtu bukurinë në momentet kalimtare që përbëjnë jetën tonë.

9-The Green Mile (1999)

“The Green Mile”, e lëshuar në vitin 1999, është një dramë tërheqëse e bazuar në romanin e Stephen King, me të njëjtin emër. Me Tom Hanks në rolin e Paul Edgecombe, një roje burgu i dënuar me vdekje gjatë Depresionit të Madh, filmi thellohet në temat e shëlbimit, drejtësisë dhe të mbinatyrshmes.

Historia merr një kthesë bezdisëse kur një i dënuar misterioz i quajtur John Coffey, i luajtur nga Michael Clarke Duncan, arrin me aftësi të jashtëzakonshme shëruese. Ndërsa Paul dhe rojet e tij dëshmojnë fuqitë e mrekullueshme të Coffey-t, ata ndeshen me besimet e tyre dhe implikimet morale të roleve të tyre në sistemin e drejtësisë.

Një gjë magjepsëse rreth The Green Mile është se aktori Michael Clarke Duncan iu nënshtrua një trajnimi rigoroz dhe fitoi mbi 40 kilogramë për të portretizuar karakterin imponues të John Coffey. Performanca e tij e fuqishme i dha atij një nominim për çmimin Oscar për aktorin më të mirë dytësor. Eksplorimi i mprehtë i empatisë, dhembshurisë dhe kompleksitetit të natyrës njerëzore të filmit lë një ndikim të qëndrueshëm te shikuesit, duke na kujtuar rëndësinë e mirësisë dhe mirëkuptimit në një botë që shpesh rrënohet nga gjykimi dhe paragjykimi.

8-Coco (2017)

“Coco” është një film i animuar që ngroh zemrën, prodhuar nga Disney dhe Pixar, që tregon historinë e një djali të ri meksikan të quajtur Miguel, i cili ëndërron të bëhet muzikant pavarësisht ndalimit të muzikës nga familja e tij. Filmi i çon shikuesit në një udhëtim të gjallë nëpër Tokën e të Vdekurve, gjatë festimit të “Dia de los Muertos” (Dita e të Vdekurve) të Meksikës. Gjatë rrugës, Miguel takon paraardhësit e tij, lundron sekretet e familjes dhe mëson rëndësinë e nderimit të trashëgimisë së dikujt.

E mbushur me animacione shumëngjyrëshe, muzikë tërheqëse dhe detaje të pasura kulturore, “Coco” ka mahnitur audiencën në mbarë botën. Të apasionuarit pas gjërave të vogla mund ta vlerësojnë duke ditur se personazhi i titullit të filmit, “Coco”, është në të vërtetë stërgjyshja e Miguel dhe thelbi emocional i historisë rrotullohet rreth lidhjes së tyre. Përtej vlerës së saj argëtuese, Coco jep një mësim të thellë moral për rëndësinë e familjes, fuqinë e faljes dhe rëndësinë e ndjekjes së pasioneve duke respektuar traditën. Ai u kujton shikuesve të vlerësojnë të dashurit e tyre dhe të përqafojnë rrënjët e tyre kulturore, duke e bërë atë një përvojë kinematografike të përjetshme dhe prekëse.

7-Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)

Një nga filmat më të trishtuar për t’u parë është “Eternal Sunshine of the Spotless Mind”, i lëshuar në vitin 2004, është një film romantik fantastiko-shkencor mahnitës i drejtuar nga Michel Gondry dhe i shkruar nga Charlie Kaufman.

Me Jim Carrey si Joel Barish dhe Kate Winslet si Clementine Kruczynski, filmi eksploron kompleksitetin e dashurisë dhe kujtesës. Ai ndjek Joelin dhe Klementinin teksa i nënshtrohen një procedure për të fshirë njëri-tjetrin nga kujtimet e tyre, pas një ndarjeje të dhimbshme. Ndërsa procedura shpaloset, Xhoeli rijeton kujtimet e tij për Klementinën, duke e bërë atë të rishqyrtojë vlerën e vërtetë të marrëdhënies së tyre dhe rëndësinë e përqafimit të gëzimeve dhe dhimbjeve të dashurisë.

Një gjë interesante rreth “Eternal Sunshine of the Spotless Mind” është se gjatë skenave ku Joel është në mendje duke rishikuar kujtimet e tij, nuk u përdorën efekte speciale për të treguar dy Joelët në një skenë. Jim Carrey, duke portretizuar Joelin, filmoi secilën pjesë veç e veç, dhe skenat më vonë u redaktuan së bashku pa probleme. Ky film na mëson mësimin e thellë se dashuria nuk është gjithmonë e lehtë dhe se dhimbja dhe thyerja e zemrës janë një pjesë e pashmangshme e përvojës njerëzore.

Megjithatë, ajo gjithashtu nxjerr në pah bukurinë e kujtimeve dhe rëndësinë e të çmuarit e çdo momenti, madje edhe të dhimbshëm, pasi ato formojnë kush jemi dhe lidhjet që ndajmë me të tjerët.

6-Manchester by the Sea (2016)

“Manchester by the Sea”, i lëshuar në vitin 2016, është një dramë e përzemërt e drejtuar nga Kenneth Lonergan. Me Kejsi Afflekun në rolin e Lee Chandler, filmi ndjek historinë e një të vetmuari të acaruar dhe nervoz, të cilit i kërkohet të kujdeset për nipin e tij adoleshent, pasi babai i djalit vdes.

I vendosur në qytetin piktoresk, por të zymtë të “Manchester-by-the-Sea”, Massachusetts, filmi gërmohet në tema të pikëllimit, familjes dhe shpengimit. Nëpërmjet udhëtimit të Lee për t’u përballur me të kaluarën e tij tragjike dhe duke marrë përgjegjësinë për t’u kujdesur për nipin e tij, filmi eksploron në mënyrë prekëse kompleksitetin e emocioneve njerëzore dhe procesin e shërimit.

Një fakt interesant për “Manchester by the Sea” është se titulli i filmit rrjedh nga emri i qytetit ku zhvillohet historia. Pavarësisht mjedisit të tij të qetë bregdetar, filmi portretizon trazirat dhe betejat e brendshme të personazheve, duke u kujtuar shikuesve se secili mban barrën e vet dhe traumat e së kaluarës.

Një nga pikat kryesore të filmit është rëndësia e përballjes me dhimbjen e dikujt dhe gjetja e mënyrave për të ecur përpara, edhe në mes të kohërave më të errëta. Mançesteri buzë detit shërben si një kujtesë prekëse e qëndrueshmërisë së shpirtit njerëzor dhe fuqisë së faljes dhe pranimit përballë vështirësive.

5-After Yang (2021)

“After Yang” paraqet një rrëfim që provokon mendimin e vendosur në një botë të së ardhmes së afërt, ku inteligjenca artificiale luan një rol të rëndësishëm në jetën e përditshme. I drejtuar nga Kogonada dhe i bazuar në tregimin e shkurtër Saying Goodbye to Yang nga Alexander Weinstein, filmi ndjek një familje teksa ata lundrojnë për dashurinë, lidhjen dhe humbjen pas A.I., ndihmësi keqfunksionon papritur. Historia thellohet në tema komplekse si identiteti, njerëzimi dhe kuptimi i ekzistencës, duke i shtyrë shikuesit të reflektojnë mbi marrëdhëniet e tyre me teknologjinë dhe njëri-tjetrin.

Të apasionuarit pas gjërave të vogla mund t’ju duket interesante që “After Yang” përfshin detaje delikate për të pasuruar ndërtimin e saj botëror, të tilla si relikeve në dyqanin e riparimit të Russ, që lënë të kuptohet për një sfond të një epoke specifike. Përtej mjedisit të tij futurist, rezonanca emocionale e filmit qëndron në eksplorimin e dinamikës së familjes, trashëgimisë kulturore dhe lidhjeve që na përcaktojnë. Ai i kujton audiencës rëndësinë e ndjeshmërisë, mirëkuptimit dhe respektimit të lidhjeve që e bëjnë jetën kuptimplotë, pavarësisht nëse ata janë me njerëzit apo makineritë.

4-My Sister’s Keeper (2009)

“My Sister’s Keeper”, një nga filmat më të trishtuar për t’u parë, është një film dramatik i përlotur i drejtuar nga Nick Cassavetes, bazuar në romanin e Jodi Picoult. Historia sillet rreth Anna Fitzgerald, një vajzë e re e konceptuar përmes fekondimit in-vitro, si një ndeshje gjenetike për motrën e saj më të madhe, Kate, e cila vuan nga leuçemia. Jeta e Anës është në hije nga procedurat mjekësore që ajo i nënshtrohet për të mbajtur gjallë Kate, duke e bërë atë të kërkojë emancipim ligjor nga prindërit e saj për të marrë vendimet e saj mjekësore.

Një pjesë intriguese e vogëlsisë rreth filmit është se fundi ndryshon nga libri, duke ndezur debate mes fansave se cili version është më me ndikim emocional.

Filmi ngre pyetje nxitëse për etikën mjekësore, përgjegjësitë prindërore dhe të drejtat e një fëmije. Ai nënvizon rëndësinë e autonomisë dhe të drejtën për të bërë zgjedhjet e veta, veçanërisht në lidhje me vendimet mjekësore. Mbajtësi i motrës sime u kujton shikuesve kompleksitetin e dinamikës së familjes dhe sakrificat e bëra nga dashuria. Në fund të fundit, ai inkurajon audiencën të reflektojë mbi vlerën e agjencisë individuale dhe dilemat morale të qenësishme në ndërhyrjet mjekësore.

3-The Farewell (2019)

“The Farewell”, një film emocionues i drejtuar nga Lulu Wang. Ai ndjek Billi, të luajtur nga Awkwafina, e cila kthehet në Kinë nën maskën e një martese të rreme për të kaluar kohë me gjyshen e saj të sëmurë përfundimisht, Nai Nai, pa zbuluar të vërtetën e diagnozës së saj. Filmi përshkruan bukur betejat e Billit me vendimin e familjes për ta mbajtur Nai Nain në errësirë ​​për gjendjen e saj. Gjatë gjithë filmit, shikuesit trajtohen me momente humori dhe reflektime prekëse mbi kuptimin e identitetit familjar dhe kulturor, duke e bërë atë një përvojë vërtet prekëse kinematografike.

Sa i përket gjërave të vogla, a e dini se “The Farewell” bazohet në ngjarjet e jetës reale të familjes së regjisorit Lulu Wang? Në një kthesë interesante, familja në fakt shkoi me hile te një dasmë e rreme për të kaluar kohë me gjyshen e tyre, pa e zbuluar diagnozën e saj, ashtu si në film. Kjo i shton filmit një shtresë shtesë autenticiteti, duke shfaqur gjatësinë në të cilën familjet shkojnë për të mbrojtur të dashurit e tyre, edhe nëse kjo do të thotë përkulje e së vërtetës.

Një nga pikat kryesore të “The Farewell” është rëndësia e lidhjeve familjare dhe sakrificave që bëjmë për ata që duam. Na kujton të vlerësojmë çdo moment me të dashurit tanë dhe nxjerr në pah bukurinë e traditave kulturore që na lidhin së bashku, pavarësisht nga distancat gjeografike apo hendeqet e brezave.

2-If Beale Street Could Talk (2018)

“If Beale Street Could Talk” është një dramë prekëse e drejtuar nga Barry Jenkins, e përshtatur nga romani i James Baldwin. Filmi sillet rreth historisë së dashurisë së Clementine «Tish» Rivers dhe Alonzo «Fonny» Hunt, dy të rinj afrikano-amerikanë nga Harlem. Kur Foni akuzohet gabimisht për një krim, Tish dhe familja e saj nisin një udhëtim për të provuar pafajësinë e tij, përpara se fëmija i tyre të lindë. Rrëfimi thellohet në temat e dashurisë, padrejtësisë dhe qëndrueshmërisë së shpirtit njerëzor, duke kapur thelbin e tregimit të fuqishëm të Baldwin.

Filmi mori vlerësime kritike për kinematografinë e tij mahnitëse, shfaqjet shpirtërore dhe portretizimin e përzemërt të përvojës afrikano-amerikane. Barry Jenkins navigon me mjeshtëri kompleksitetin e rrëfimit të Baldwin, duke i ofruar audiencës një eksplorim të thellë të çështjeve shoqërore si diskriminimi racor dhe padrejtësia sistematike. Nëse “Beale Street Could Talk” shërben si një kujtesë prekëse për fuqinë e dashurisë dhe luftën e qëndrueshme për drejtësi përballë fatkeqësive, duke lënë një ndikim të qëndrueshëm te shikuesit shumë kohë pas marrjes së titullit.

1-Little Miss Sunshine (2006)

“Little Miss Sunshine” është një tragjikomedi emocionuese që ndjek familjen jofunksionale Hoover në një udhëtim në Kaliforni, për konkursin e bukurisë së vajzës së tyre Olive. Me regji të Jonathan Dayton dhe Valerie Faris, filmi ndërthur humorin me momente prekëse, ndërsa anëtarët e çuditshëm të familjes përballen me pasiguritë dhe sfidat e tyre gjatë rrugës. Një nga aspektet më të paharrueshme të filmit është kasti i tij eklektik, duke përfshirë Steve Carell, Toni Collette, Greg Kinnear, Abigail Breslin dhe Alan Arkin, të cilët ofrojnë shfaqje yjore që i bëjnë personazhet të ndihen të afërt dhe të dashur. Pavarësisht elementeve të tij komike, filmi thellohet në temat e këmbënguljes, unitetit familjar dhe përqafimit të individualitetit, duke e bërë atë një përvojë kinematografike prekëse dhe mendimtare.

Të apasionuarit pas gjërave të vogla do të ishin të interesuar të dinin se Little Miss Sunshine fitoi vlerësime nga kritikët dhe disa çmime, duke përfshirë dy çmime Oscar për skenarin më të mirë origjinal dhe aktorin më të mirë dytësor për portretizimin e Alan Arkin, të gjyshit me gojë të ndyrë por të dashur. Për më tepër, skena ikonë e furgonit të verdhë të Volkswagen të familjes, duke lundruar në autostradë është bërë emblematike e shpirtit të elasticitetit të filmit dhe sharmit jokonvencional. Përtej vlerës së saj argëtuese, “Little Miss Sunshine” i kujton audiencës rëndësinë e mbështetjes së njëri-tjetrit gjatë uljeve dhe ngritjeve të jetës, përqafimit të papërsosmërive dhe gjetjes së bukurisë në udhëtim dhe jo në destinacion.

Në kohë pikëllimi ose thjesht kur keni nevojë për një publikim katartik, filmat e trishtuar ofrojnë një hapësirë ​​të sigurt për të eksploruar dhe shprehur emocionet tuaja. Pavarësisht nëse derdhni lot trishtimi apo gëzimi, këta 10 filma të trishtuar për t’u parë me siguri do të lënë një përshtypje të qëndrueshme dhe do t’ju kujtojnë bukurinë dhe kompleksitetin e përvojës njerëzore. /ZOOM.AL/