zoom

Bota

Zjarre masive pushtojnë Kanadanë, mijëra të evakuuar dhe gjendje emergjence

Mijëra njerëz u detyruan të largohen nga shtëpitë e tyre në zonën perëndimore të Kanadasë, ku qindra zjarre shpërthyen dje, pasi sezoni i zjarreve, i cili filloi më herët se zakonisht, pritet të jetë i vështirë dhe jashtëzakonisht i rrezikshëm, sipas autoriteteve federale.

“Flakët janë vërtetë të fuqishme, nga perëndimi në verilindje,” i tha AFP Rob Fraser, kryebashkiaku i Fort Nelson në një apel të furishëm drejtuar banorëve që mbetën në vendngjarje për t’u evakuuar pasi qyteti kërcënohet nga zjarre që kanë dalë jashtë kontrollit. Zjarri, i cili shtrihet rreth 25,000 hektarë, ka rënë dje në një distancë prej 3.5 kilometrash nga shtëpitë e para. Pothuajse 3,500 banorë u detyruan të largohen, 400 kilometra më në jug, të premten mbrëma.

Moti i ngrohtë lejoi që zjarri të përhapej disi gjatë natës, por gjërat u përkeqësuan pas mesditës kur erërat e forta u ngritën përsëri, shpjegoi kryebashkiaku Fraser. “Jemi në një thatësirë ​​të nivelit 5, që e bën jashtëzakonisht të vështirë luftën kundër zjarreve në pyje, megjithatë do të bëjmë çmos për të kufizuar” flakët, shtoi ai. Në provincën fqinje të Albertës, 43 zjarre ishin ndezur, njëra prej të cilave ishte rreth pesëmbëdhjetë kilometra nga Fort McMurray, duke i detyruar banorët e saj të përgatiteshin për mundësinë e largimit.

Ky qytet, në mes të një pylli boreal, i njohur për rërën e tij të katranit, kishte pësuar dëme të mëdha për shkak të zjarrit në maj të vitit 2016. Pothuajse 90 mijë banorët e tij ishin detyruar ta linin vendin. Ky zjarr është fatkeqësia më e keqe në historinë kanadeze. Ai shkatërroi rreth 2500 ndërtesa dhe shkaktoi pothuajse 10 miliardë dollarë kanadezë (rreth 6.8 miliardë euro) dëme. Urdhra të tjerë evakuimi u dhanë gjatë fundjavës për komunitetet e vogla në Alberta dhe Manitoba, ndërsa erërat e forta shtynë tymin drejt perëndimit, duke shkaktuar mbytje në qytetet kryesore. Cilësia e ajrit paraqet rreziqe “shumë të larta”, tha qeveria federale.

Në një paralajmërim të përditësuar të lëshuar të mërkurën e kaluar, Otava paralajmëroi se “temperaturat më të ngrohta se normale” në muajt e ardhshëm, të shtuara në “kushtet e thatësirës” do të “rrisin rrezikun dhe intensitetin e zjarreve”. Në vitin 2023, Kanadaja përjetoi sezonin më të keq të zjarreve në historinë e saj. Zjarret, që përfshinë vendin nga lindja në perëndim, dogjën 150 milionë hektarë, morën jetën e tetë zjarrfikësve dhe detyruan autoritetet të vazhdojnë me evakuimin e nxituar të 230,000 njerëzve nga shtëpitë e tyre. /ZOOM.AL/