zoom

Politikë

Zhvillim i fundit/ Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshje për zbatimin e propozimit të BE-së

Pas 12 orësh bisedime, Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshje për propozimin evropian.

“Kosova dhe Serbia janë pajtuar për zbatimin e aneksit të marrëveshjes për rrugën drejt normalizimit të raporteve mes tyre”, tha Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell,  duke iu referuar propozimit evropian që palët e pranuan më 27 shkurt në Bruksel.

Borrell, pas takimit në Ohër me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiçin tha se palët u pajtuan që të respektojnë të gjitha nenet e marrëveshjes së 27 shkurtit.

“Për zbatimin e nenit 7, Kosova është pajtuar të nisë menjëherë negociatat në dialogun e lehtësuar nga BE-ja për të krijuar rregullime specifike dhe garanci në mënyrë që të sigurojë një nivel të përshtatshëm të vetëmenaxhimit për komunitetin serb në Kosovë”, tha ai.

Ky nen është parë si referencë për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë, që kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deri më tani ka refuzuar që ta themelojë./ Zoom.al