zoom

Bota

Zgjedhjet lokale në Turqi, opozita shkon drejt fitores në Stamboll dhe Ankara

Partia kryesore opozitare e Turqisë po i afrohet fitores në qytetet kryesore, Stamboll dhe Ankara, në zgjedhjet lokale.

Kryetari opozitar i Stambollit, Ekrem Imamoglu, i cili fitoi qytetin në vitin 2019, tha se ishte “shumë i lumtur” deri më tani.

Një vit pasi Rexhep Tajip Erdogan siguroi një mandat të tretë si president, ai e kishte vendosur si synim të rifitonte qytetin ku u rrit dhe u bë kryetar bashkie.

Mbështetësit e opozitës festuan ndërsa Imamoglu mbylli fitoren.

Me më shumë se 70% të votave të numëruara në Stamboll, ai ishte nëntë pikë përpara rivalit të tij nga Partia AK e Erdogan.

Turmat në Stamboll, qytetin me 16 milionë banorë, u mblodhën jashtë një prej bashkive kryesore. Ata valëvitën flamuj turq dhe pankarta që tregonin fotografinë e Imamoglu së bashku me babain themelues të Turqisë Kemal Ataturk.

“Në bazë të të dhënave që kemi tani, mund të them se besimi dhe besimi i qytetarëve ndaj nesh është shpërblyer”, tha ai.

Partia e tij CHP kryesonte me një diferencë edhe më të madhe në kryeqytetin Ankara.