zoom

Aktualitet

Zbulohen autorët e vrasjes së dy bosëve të mafias greke, mes tyre 26-vjeçari shqiptar (Emri)

Policia ka publikuar fotot dhe detajet e organizatës kriminale që qëndrojnë pas vrasjes së Yiannis Skaftouros në Skourta Boiotia në prill 2022, ekzekutimin e Vassilis Roubetis dhe dhëndrit të tij, Dionysis Mouzakitis, në Korydallos në qershor 2023, tentativës për vrasje një muaj më vonë në një zonë rurale në Platanodasos Svorono, Pieria, djeges së makinave në parkingun e një karburanti në Aspropyrgos që i përkisnin familjes Skaftouros dhe djegies së një magazine industriale ku makineritë e lidhura me prodhimin e duhanit produktet u shkatërruan.

Mes të arrestuarve është edhe shqiptari 26-vjeçari Xhonatan Pajo.

Vrasja e Skaftouros

Dy persona, pasi kishin mbuluar tiparet e fytyrës, sulmuan me armë zjarri, duke ekzekutuar Yiannis Skaftouros dhe duke plagosur dy të afërm të tij. Më pas janë arratisur me një motoçikletë të cilën e kanë braktisur dhe gjatë hetimeve është gjetur.  Në sipërfaqen e makinës  u gjetën gjurmë gishtash të një anëtari të organizatës  .

Ekzekutimi i Rubetis dhe Mouzakitis

Persona të panjohur i janë afruar një veture të drejtuar nga njëra prej viktimave, ndërsa viktima tjetër ndodhej aty pranë dhe kanë qëlluar në drejtim të tyre duke i shkaktuar lëndime fatale. Nga hetimet u gjetën 50 gëzhoja dhe 5 topa zjarri. Një muaj më vonë, në zonën e Aspropirgos u gjet një automjet i vjedhur, në sipërfaqen e të cilit, si dhe në objektet që përmbante, u gjetën gjurmët e gishtërinjve të dy anëtarëve të organizatës .

Në të njëjtën kohë, në brendësi të automjetit u gjetën celularë, nga analiza e të cilave u zbulua përfshirja e dy anëtarëve të tjerë të organizatës. Në mënyrë të veçantë, në një nga celularët, sipas informacioneve, është gjetur një foto ku paraqitej njëri prej anëtarëve të organizatës së bashku me një person tjetër, lidhja e të cilit po hetohet.

Vrasja e mbetur në tentativë e një burri në Pieri

Dy persona me motoçikletë i janë afruar mjetit që drejtohej nga Th.M. dhe ka qëlluar në drejtim të tij duke e plagosur rëndë. Më pas ata kanë braktisur makinën dhe janë arratisur me një mjet që drejtohej nga bashkëpunëtori i tyre. Gjatë autopsisë u gjetën 5 gëzhoja. Nga hetimet paraprake u identifikuan autori natyror i atentatit dhe drejtuesi i mjetit që u arratis.