zoom

Aktualitet

Vodhi në bagazhe orën me vlerë 20.000 euro, arestohet punonjësi i aeroportit në Rinas

Një punonjës i aeroportit në Rinas është arrestuar pasi vodhi një orë të shtrenjtë në një prej bagazheve të udhëtarëve.

Raportohet se 24-vjeçari, punonjës për ngarkim-shkarkimin e bagazheve në vendqëndrimin e avionëve në Rinas, grabiti orën me vlerë 20 mijë euro.

Ngjarja u zbulua pas kallëzimit të depozituar nga një 30-vjeçar, i cili ka denoncur se kushëririt të tij, i cili kishte udhëtuar nga Rinasi drejt Athinës, i kishin vjedhur një orë të kushtueshme të cilën e mbante në bagazhet e tij.

Udhëtari e kishte konstatuar mungesën e orës në momentin kur kishte arritur në Athinë. Si rezultat i veprimeve operative u identifikua si autor i kësaj vjedhjeje, punonjësi me iniciale K. Q.

Njoftimi i policisë:

Rinas/ Vodhi një orë të shtrenjtë, në një prej bagazheve të udhëtarëve, identifikohet, kapet dhe vihet në pranga 24-vjeçari, punonjës për ngarkim-shkarkimin e bagazheve, në vendqëndrimin e avionëve në Rinas.

Sekuestrohet ora me vlerë rreth 20 000 euro.

Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Rinas, në vijim të punës për goditjen e paligjshmërive, pas kallëzimit të depozituar nga një 30-vjeçar, se kushëririt të tij, i cili kishte udhëtuar nga Rinasi drejt Athinës, i kishin vjedhur një orë të kushtueshme të cilën e mbante në bagazhet e tij dhe vjedhjen e së cilës ai e kishte konstatuar në momentin kur kishte arritur në Athinë, menjëherë kanë organizuar punën për dokumentimin e plotë ligjor të rastit dhe vënien përpara përgjegjësisë ligjore të autorit të dyshuar.

Si rezultat i veprimeve operative dhe procedurale të kryera nga Seksioni për Hetimin e Krimeve, u arrit të identifikohet si autor i kësaj vjedhjeje, shtetasi K. Q., me detyrë punonjës i sektorit të ngarkim-shkarkimit të bagazheve, në vendqëndrimin e avionëve.

Në vijim të veprimeve u bë arrestimi i autorit të dyshuar, shtetasit K. Q., 24 vjeç, banues në Krujë, me detyrë punonjës për ngarkimin dhe shkarkimin e bagazheve, në aeroportin e Rinasit.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua ora e dyshuar e vjedhur, me vlerë rreth 20 000 euro.

Materialet i kaluan Prokurorisë.