zoom

Lajme

Virusi që po tremb botën dhe po vret japonezët, anulohet miqësorja me Korenë e Veriut

Frikë në Japoni për një virus bakterial, i cili deri tani regjistron një viktimë në çdo të prekur dhe u gërryen mishin në shkaqe dhe origjinë të panjohur, duke futur të gjithë botën në panik pasi është ngjitës.

Gjithsej, 941 rastet e STSS (sindroma e shokut toksik streptokoksik), kanë detyruar konfederatën aziatike të futbollit, të shtyjë ndeshjen që duhej të luhej të martën e ardhshme midis kombëtares japoneze dhe Koresë së Veriut.

Nuk dihet ende se kur do të luhet ndeshja kualifikuese për Botërorin 2026, e cila ishte planifikuar të mbahej në Phenian.

Vendimi duket se është marrë për shkak të mos-gatishmërisë së Federatës së Futbollit të Koresë së Veriut për të pritur stafin e Japonisë, pikërisht nga frika se virusi mund të përhapet edhe në vendin e tyre. /ZOOM.AL/