zoom

Bota

VIDEO tronditëse/ Ekzekutohet duke bërë pazar gazetari që investigonte korrupsionin në Kolumbi

Një gazetar kolumbian, i cili kryesisht hetonte rastet e korrupsionit, u vra të dielën në një qytet verilindor kolumbian në kufirin me Venezuelën, ku gjithsej të paktën nëntë vrasje u kryen në fund të javës së kaluar, thanë burimet.

Jaime Vazquez, 54 vjeç, ishte një gazetar, avokat dhe aktivist i njohur për “ekspozimin e korrupsionit” në rajon, tha presidenti kolumbian Gustavo Petro përmes X (ish-Twitter). Presidenti Petros urdhëroi një “hetim të thelluar” për vrasjen dhe arrestimin e autorëve.

Dëshmitë dhe videot e publikuara nga mediat kolumbiane konfirmojnë se Jaime Vasquez u vra të dielën, brenda një dyqani tregtar në Cucuta, përpara të paktën dhjetë dëshmitarëve. Në kuadër të hetimit, telefoni celular i gazetarit, dyshohet se është manipuluar nga “funksionarët publikë pas vdekjes së tij”, shtoi zoti Petros. Familjarët e të ndjerit konfirmuan se llogaria e tij në platformën WhatsApp është përdorur pas krimit.

I ndjeri ishte “i përkushtuar” për të “hetuar dhe nxjerrë në pah në debatin publik çështje për të cilat shumë preferojnë të mos flasin”, theksoi dje në një intervistë për një rrjet kombëtar radiofonik Jonathan Mojica, mik i Jaime Vasquez. Përmes Facebook-ut, gazetari bënte transmetime në të cilat ekspozonte paligjshmëritë në kontratat publike dhe abuzimet me pushtetin nga autoritetet vendore.

“Ai vazhdimisht merrte kërcënime” për shkak të zbulimeve të tij, tha zoti Mohica. Fondacioni Kolumbian për Lirinë e Shtypit (FLIP) dënoi vrasjen dhe bëri thirrje për një “hetim të shpejtë dhe të plotë”. “Puna e Jaime Vázquez, e cila zbuloi parregullsi në kontratat publike dhe akte korrupsioni, e kishte bërë atë shumë të njohur” për qytetarët, theksoi ky institucion, i cili numëron 167 vrasje të gazetarëve që nga viti 2006.

Një ditë më parë, Prokuroria e Përgjithshme e Kolumbisë njoftoi përmes X se autori i vrasjes, pasi qëlloi vazhdimisht gazetarin dhe aktivistin, “u arratis me motoçikletë”. Të shtunën, tre persona të tjerë u vranë brenda një dyqani tregtar në të njëjtin qytet, Koukouta. Ndërsa, sipas një burimi policor të AFP-së, i cili kërkoi të mos përmendet, nga fundi i javës së kaluar janë kryer gjithsej nëntë vrasje.

Kjo zonë është shtëpia e shumë bandave të ndryshme dhe organizatave të armatosura – paraushtarakët e ekstremit të djathtë, ELN (Ushtria e Çlirimit Kombëtar, Guberrists), si dhe disidentë nga grupi rebel i ish-FARC (Forcat e Armatosura Revolucionare të Kolumbisë), i cili refuzoi në 2016 marrëveshjen e paqes dhe ata kanë marrë përsëri armët. /ZOOM.AL/