zoom

Bota

Videot shokuese/ Tragjedia në Rusi, shoferi s’e shmangu dot rënien në lumë edhe pse frenoi

Të paktën shtatë persona humbën jetën pasi një autobus u rrëzua në lumin Moika, në Shën Petersburg të Rusisë.

Ky është edhe raporti më i fundit i publikuar të premten mbrëma nga Komiteti Hetues i Federatës Ruse. Aksidenti ka ndodhur rreth orës 13:00 të së premtes, kur një autobus me rreth 20 pasagjerë ka dalë nga rruga dhe ka rënë nga një urë në ujërat e lumit Moika.

Numri i mëparshëm i autoriteteve ruse fliste për tre të vdekur dhe gjashtë të plagosur, nga të cilët katër u shtruan në spital në gjendje kritike.

Shoferi 44-vjeçar i autobusit është arrestuar dhe po merret në pyetje. Sipas raporteve ruse, ai pretendoi se humbi kontrollin e automjetit për shkak të një dështimi të sistemit të frenimit.

Në një video të publikuar nga 112, kamera brenda autobusit tregon përpjekjen e shoferit për të rimarrë kontrollin e mjetit përpara se të binte nga ura, por pa sukses. /ZOOM.AL/