zoom

Bota

Ushtria izraelite u kërkon 100.000 njerëzve të largohen nga Rafahu

Ushtria izraelite u ka kërkuar palestinezëve të largohen nga Rafahu lindor përpara një “operacioni të kufizuar” në qytetin jugor të Gazës.

Rreth 100.000 njerëz po shkojnë në një “zonë të zgjeruar humanitare” në Khan Younis dhe al-Mawasi.

Pas shtatë muajsh lufte, Izraeli thotë se duhet të marrë Rafahun për të mundur Hamasin.

Por OKB-ja dhe SHBA-ja paralajmërojnë se një sulm ndaj qytetit, ku janë strehuar më shumë se një milion palestinezë të zhvendosur, mund të ketë pasoja katastrofike.

Sulmet ajrore izraelite në Rafah raportohet se vranë të paktën 19 palestinezë gjatë natës, pasi tre ushtarë izraelitë u vranë nga raketa e Hamasit në pikën kufitare Kerem Shalom afër të kontrolluar nga Izraeli – pika kyçe e hyrjes për ndihmën në Gaza.

Sulmet erdhën pasi përpjekjet e fundit për një armëpushim të ri dhe marrëveshje për lirimin e pengjeve ngecën, megjithëse ndërmjetësit thanë se po vazhdonin përpjekjet e tyre.