zoom

Aktualitet

Ukrainasi kapet me makinë të vjedhur në Muriqan, hetime dhe për rrjet trafikimi

Një 45-vjeçar, shtetas ukrainas, do të hetohet në gjendje të lirë nga Policia, pasi u kap në Pikën Kufitare të Muriqanit sot, me një automjet që rezultonte i vjedhur.

Gjatë marrjes në pyetje ai dëshmoi se nuk e dinte se mjeti ishte i vjedhur, teksa iu mor pasaporta, me qëllim që të mos arratiset.

“Shërbimet e Policisë Kufitare të PKK Muriqan referuan materialet në Prokurori, ku nisi procedimi në gjendje të lirë për shtetasin ukrainas E. Z., 45 vjeç, banues në Ukrainë, për veprën penale “trafikimi i mjeteve motorike”, pasi nga verifikimet e kryera në dalje të vendit rezultoi se automjeti që ai drejtonte ishte vjedhur në Ukrainë”, theksoi policia.

Po hetohet për rrjet të mundshëm trafiku të makinave në aksin Ukrainë-Shqipëri, duke përfituar edhe nga lufta dhe kaosi i krijuar. /ZOOM.AL/