zoom

Slider

Truku për të ulur kolesterolin dhe për të rregulluar presionin e gjakut me çaj hudhre

Kolesteroli i lartë mund të çojë në formimin e pllakave në arterie, gjë që rrit rrezikun e presionit të lartë të gjakut, sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Në rregullimin e këtyre treguesve, hudhra është dëshmuar të jetë aleate në shëndetin kardiovaskular.

Hudhra, e njohur për përfitimet e saj të shumta shëndetësore, përmban komponime të tilla si allicin, e cila është lidhur me vetitë antihipertensive dhe antioksidante.

Këto komponime mund të ndihmojnë në zgjerimin e enëve të gjakut, përmirësimin e qarkullimit dhe uljen e presionit të gjakut. Për më tepër, efektet e tij antioksiduese mund të ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit oksidativ të qelizave të zemrës dhe enëve të gjakut.

Çfarë përfitimesh ka çaji me hudhër me limon?

Një studim i Medical News Today sugjeron se konsumimi i përditshëm i 20 gram hudhër së bashku me një lugë gjelle lëng limoni mund të ulë nivelin e kolesterolit dhe presionin e gjakut.

Një thelpi hudhër peshon rreth 6 gramë. Sasia e rekomanduar do të ishte e barabartë me rreth tre ose katër thelpinj hudhër në ditë.

Hulumtimi i përmendur më sipër tregon se edhe gjysmë thelpi hudhër në ditë mund të zvogëlojë kolesterolin me 10%. Kjo përkthehet në konsumimin e 3 deri në 6 gram hudhër në ditë, e cila është një sasi e arritshme dhe e lehtë për t’u përfshirë në dietën tuaj ditore.