zoom

Bota

Tragjike/ Autobusi bie nga ura, vdesin 45 persona! E vetmja e mbijetuar, një 8-vjeçare

Një aksident tragjik ka ndodhur në Afrikën e Jugut ku 45 persona kanë humbur jetën pasi autobusi ku udhëtonin nga ura në luginë.

Një vajzë 8-vjeçare ishte e vetmja e mbijetuar dhe u dërgua në spital me plagë të rënda.

Raportohet se autobusi ra nga një lartësi prej 50 metrash dhe u përfshi nga flakët kur u përplas në tokë në provincën verilindore Limpopo.

Pasagjerët ishin pelegrinët që udhëtonin nga kryeqyteti i Botsvanës Gaborone për një shërbim të Pashkëve në qytetin e Morias.

Automjeti humbi kontrollin dhe doli nga një urë në Mmamatlakala midis Mokopane dhe Marken, rreth 300 km në veri të Johanesburgut, sipas SABC.

Ministrja e Transportit Sindisiwe Chikunga, e cila shkoi në vendin e ngjarjes, shprehu “ngushëllimet e saj të përzemërta për familjet e prekura nga aksidenti tragjik”.

Ajo tha se qeveria e Afrikës së Jugut do të ndihmojë në riatdhesimin e trupave dhe do të zhvillojë një hetim të plotë për shkakun e rrëzimit.

“Mendimet dhe lutjet tona janë me ju gjatë kësaj kohe të vështirë”, shtoi ajo.