zoom

Lajme

Sot protesta para Bashkisë, Policia njofton rrugët që bllokohen në kryeqytet dhe masat

Opozita mban sot protestën e radhës para Bashkisë së Tiranës, të nisura që prej fillimit të muajit prill dhe të kthyera në të përjavshme pas skandalit të korrupsionit të drejtorëve të Bashkisë me dosjen “5D”.

Policia e Shtetit me anë të një lajmërimi ka dhënë detaje për masat e marra për tubimin, që do të nisë në orën 11:00.

Blutë e Tiranës bëjnë me dije se do të ketë bllokim të përkohshëm të qarkullimit të mjeteve në bulevardin kryesor, duke këshilluar drejtuesit e mjeteve që të gjejnë akse alternative për të shamngur trafikun dhe realizuar qarkullimin.

Në protesta e kaluara ka pasur dhunë, hedhje lëndësh djegëse dhe deri në konfrontime. Protestuesit kërkojnë dorëheqjen e kryebashkiakut Veliaj. Deri tani janë mbi 30 persona nën hetim dhe të akuzuar, nga të cilët 8 prej tyre nën arrest dhe disa në kërkim për hedhje molotovi e shkatërrim prone.

Njoftimi i policisë:

“Policia e Shtetit bën me dije se, ka marrë masa organizative dhe operacionale për garantimin e rendit publik dhe sigurisë gjatë zhvillimit të një tubimi të kërkuar nga “Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit”, ditën e nesërme, më datë 14 maj 2024, ora 10:00, pranë Bashkisë së Tiranës. Në zbatim të planit të masave, Policia e Shtetit njofton se, ditën e nesërme, prej orës 09:30 e në vijim, do të ketë bllokim të përkohshëm të qarkullimit të mjeteve, në bulevardin kryesor pranë Bashkisë së Tiranës. Për këtë arsye sugjerojmë që të përdoren rrugë alternative, deri në përfundim të tubimit, si Unaza e Mesme dhe Unaza e Madhe.

Gjatë disa tubimeve të mëparshme, të zhvilluara nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, në sheshin para Bashkisë Tiranë, janë evidentuar raste të përsëritura të kundërshtimit të forcave të policisë, përdorimit dhe hedhjes së molotovëve e sendeve të tjera, në drejtim të Bashkisë Tiranë, duke rrezikuar seriozisht jetën dhe shëndetin e punonjësve të policisë dhe vetë pjesëmarrësve në tubime.

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë respekton plotësisht të drejtën e qytetarëve për të organizuar dhe marrë pjesë në tubime paqësore. Policia u përsërit thirrjen organizatorëve, drejtuesve dhe pjesëmarrësve në tubime për të respektuar ligjin dhe për t’u distancuar nga çdo akt dhune”. /ZOOM.AL/