zoom

Aktualitet

Shkëndija e motosharrës dogji 100 rrënjë ullinj, arrestohet fermeri 47-vjeçar në Fier

Policia e Fierit njoftoi sot se ka arrestuar një 47-vjeçar, i cili dyshohet se është personi që shkaktoi zjarrin e djeshëm në Peshtan, me dëme të shumta materiale në ullishta.

Blutë njoftojnë se i dyshuari akuzohet se gjatë kohës që ka qenë duke punuar me motosharrë elektrike, është krijuar një shkëndijë dhe për pasojë ka rënë zjarr në tokë.

Nga përhapja e flakëve për shkak të erës, janë djegur rreth 100 rrënjë ullinj.

“Në vijim të informacionit të dhënë ditën e djeshme, për një zjarr të rënë në fshatin Peshtanbregas, informojmë se specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Fier kanë arrestuar shtetasin J. M., 47 vjeç, pasi dyshohet se gjatë kohës që ka qenë duke punuar me motosharrë elektrike, është krijuar një shkëndijë dhe për pasojë ka rënë zjarr në tokë.

Nga përhapja e flakëve për shkak të erës, janë djegur rreth 100 rrënjë ullinj, në pronësi të këtij shtetasi dhe të banorëve të tjerë të zonës, si dhe rreth 5 hektarë tokë me shkurre dhe bimësi të ndryshme”, tha policia vendore.

Hetimet për rastin i ndjek Prokuroria e Fierit, teksa ngjarja cilësohet si aksidentale. /ZOOM.AL/