zoom

Bota

SHBA “kushte” Kurtit: Të punojë me ne për Asosacionin

Ambasadori amerikan, Jeff Hovenier, ka folur sërish për dakordësinë mes Kosovës dhe Serbisë mbi aneksin e marrëveshjes për normalizim të marrëdhënieve mes dy vendeve, e propozuar nga Bashkimi Europian.

Hovenieri pas takimit me kryeministrin Albin Kurti ka thënë se për SHBA-në është e rëndësishme që ka dakordësi për këtë çështje.

Ai ka kërkuar nga kryeministri Kurti të punojë me SHBA-në për zbatimin e Asociacionit.

“Ne i mirëpresim të dyja marrëveshjet e arritura. Ne kemi një kërkesë standarde, që kryeministri të punojë me ne për zbatimin e Asociacionit”, ka thënë Hovenieri para gazetarëve.

Hovenieri theksoi se pritshmëritë e SHBA-së mbesin të njëjta, pra zbatimi i të gjitha marrëveshjeve, përfshirë Asociacionin.

“Pritshmëritë e SHBA-së mbesin ato që janë: Të gjitha marrëveshjet duhet të zbatohen, përfshirë edhe Asociacionin”, ka shtuar ambasadori.

Ambasadori amerikan sot në një postim në Twitter bëri të ditur se zbatimi i marrëveshjes së arritur mes Kosovës dhe Serbisë është kritik për përparimin e së ardhmes së Kosovës.

Ndërkohë kryeministri Albin Kurti ka takuar sot të gjithë ambasadorët e akredituar në Kosovë dhe nuk ka bërë asnjë koment