zoom

Kinema & Netflix

“Quiet on set”, dokumentari rrëqethës për aktorët e Nickelodeon që u abuzuan seksualisht nga stafi

Skandali i fundit seksual në Hollywood lidhet me rrjetin televiziv të fëmijëve, Nickelodeon.

Dokumentari “Quiet on set: The Dark Side of Kids TV” u publikua pak ditë më parë dhe ka shkaktuar një tornado. Aty tregohet se si aktorët e famshëm që nisën karrierën e tyre në fëmijëri u abuzuan seksualisht.

Emri më i përmendur është ai i producentit kryesor të Nickelodeon, Dan Schneider, krijues i serialeve si “iCarly”, “Drake & Josh”, “Zoey 101” dhe “Victorious”. Në vitin 2018 u publikuan për herë të parë akuzat ndaj tij.

6 vite pasi ai u pushua, Schneider kërkoi ndjesë me anë të një video në Youtube pak ditë më parë, kur u transmetua dokumentari. Ai premtoi se do të bëhej më i mirë.

Për viktimat që ranë pre e pedofilisë dhe kanë pasoja ende, ndjesa nuk është mjaftueshëm. Ata kërkojnë ndryshim dhe dënim për industrinë që mbylli sytë ndaj sjelljeve grabitqare.

“Shumë njerëz që përmenden aty, janë ende të pëfshirë në televizion dhe shpresoj që gjërat të ndryshojnë tani” thotë Scaachi Koul, gazetare e kulturës dhe konsulente e dokumentarit. “Shpresoj që ata të riinvestigojnë se si punësohen këta fëmijë. Unë e di që ata nuk do ta mbyllin programin, por të paktën të riorganizojnë menaxhimin”.

Dokumentari nuk është e vetmja prove e afërsisë së Schneider me aktorët e rinj, si p.sh rasti i Amanda Bynes, me të cilën ai është filmuar në një vaskë kur ajo ishte vetëm 13-vjecc, apo batutat me natyrë seksuale që ai i shkruante fëmijëve në skenar.

Rasti i Jennette McCurdy

Në biografinë e saj në 2022-shin, Jennette McCurdy, ylli i serialit “iCarly”, që luante dhe në një serial me Ariana Grande, tregoi se si Dan Schneider, të cilin ajo se përmendte si emër, i kishte dhënë asaj alkool që fëmijë, i bënte masazh në shpatulla dhe këmbëngulte që ajo të vishte bikini në masë më të vogël se ç’ishte.

Skena të tjera që përfshijnë Ariana Granden, rreth moshësh 15-vjeç, janë përfolur shumë, pasi këngëtarja shihet duke tentuar të nxjerrë lëngë nga një patate që ajo po përkëdhelte.

“Quiet on set” përmbledh shumë episode dhe batuta nga koha kur Schneider mbretëronte në Nickelodeon. Është një përshkrim gjithëpërfshirës i dështimeve të tij dhe të të tjerëve, të cilat lejuan të lulëzonte shfrytëzimi dhe abuzimi i fëmijëve.

Një episod tregon historinë e Drake Bell, yllit të serialeve “The Amanda Shoë” dhe “Drake&Josh”, që thotë se ai është viktimë e Brian Peck, një trajnues i dialogut, që në 2004-n u dënua për abuzim me fëmijët.

Bell, tani 37-vjeç, tregon se si ngacmohej nga Peck dhe se si u zbulua shumë vonë. Bell tregon se trauma e tij e bëri atë të alkoolizohej, të varfërohej dhe të kthehej në një rrezik për fëmijët e tij.

Peck nuk ishte abuzuesi i vetëm. Jason Handy, asistent në prodhim, u dënua me 6 vite burg për abuzim me dy vajza të vogla aktore.

Një punonjës i tretë i Nickelodeon, animatori Ezel Channel, u dënua me 7 vite burg për abuzim seksual me disa djem adoleshentë në studio.

Të tjerë aktorë të rinj kanë folur për eksperiencat e tyre në serialet e Nickelodeon. Bryan Hearne, një aktor me ngjyrë, tha se ai u përball me abuzime raciste.

Schneider, 58, u nda me Nickelodeon në 2018 pasi zbulimet e McCurdy nxitën një hetim të brendshëm. Nuk u gjet asnjë provë e sjelljes së keqe seksuale, por kompania mëmë e Nickelodeon, ViacomCBS, tha se ai ishte i prirur ndaj zemërimit dhe abuzimit verbal.

Në videon e tij, Schneider tha: “Të shikoja ‘Quiet on Set’ ishte shumë e vështirë, duke u përballur me sjelljet e mia të së kaluarës, disa prej të cilave ishin të sikletshme dhe pendohem, dhe patjetër u detyrohem disa njerëzve disa falje mjaft të forta.”

Ai tha se batutat në shfaqjet e tij nuk ishin seksualizuar kurrë qëllimisht.

“Çdo është shkruar për një audiencë fëmijësh. Tani ju keni disa të rritur që i shikojnë ata 20 vjet më vonë përmes lenteve të tyre, “tha ai.

Nickelodeon lëshoi ​​një deklaratë, të raportuar nga Variety, se nuk mund të “konfirmonte ose mohonte pretendimet për sjellje nga prodhimet dekada më parë”.

“Prioritetet tona më të larta janë mirëqenia dhe interesat më të mira jo vetëm të punonjësve, aktorëve dhe ekipit tonë, por të të gjithë fëmijëve, dhe ne kemi miratuar masa të shumta mbrojtëse gjatë viteve për të ndihmuar të sigurohemi se po jetojmë sipas standardeve tona të larta dhe pritshmëritë e audiencës sonë”, tha kompania.

Mary Robertson, një nga bashkë-regjisoret e dokumentarit, tha për Hollywood Reporter se ajo mendonte se ‘Quiet on Set’ ishte shumë më tepër se historia e vetëm një rrjeti dhe dështimi i tij për t’i mbajtur fëmijët të sigurt.

“Mendoj se jemi në një moment si kulturë ku po reflektojmë më shpesh, dhe ndoshta po kuptojmë më thellë, dobësitë e famës,” tha ajo.

“Në rastin e ‘Quiet on Set’, ne po i kushtojmë më shumë vëmendje asaj që do të thotë që këta aktorë fëmijë të përjetojnë ngritje tepër të larta dhe ulje tepër të ulëta, dhe ata po i përjetojnë ato si fëmijë.

“Ne shikojmë se çfarë do të thotë për ta të ekzistojnë në një mjedis ku ata festohen, ku ata mund të argëtohen, dhe ndonjëherë këndojnë e kërcejnë dhe tregojnë shaka qesharake, por ku kufijtë ndonjëherë janë të paqartë, ku është e vështirë për ta. të kesh lirinë e lirë dhe të ndihesh rehat duke folur.”

… ka një arsye të mirë pse njerëzit zgjedhin të mos e mbështesin.

Burimi:TheGuardian