zoom

Bota

Profil/ Kush është Ekrem Imamoğlu, sfiduesi kryesor i “mbretërimit” të Erdogan

Kryetari i sapozgjedhur i Stambollit, Ekrem Imamoğlu, është shfaqur si sfiduesi kryesor i “mbretërimit” të Rexhep Tajip Erdoğan, pasi u përball me partinë AK të presidentit turk në zgjedhjet lokale.

Ai ndan shumë ngjashmëri me Erdoganin: ata të dy kanë udhëhequr Stambollin, kanë rrënjë familjare në rajonin lindor të Detit të Zi dhe karriera e tyre politike është penguar nga gjykatat e Turqisë. Në rininë e tyre, të dy ishin gjithashtu futbollistë të mprehtë.

Të dy burrat kanë një aftësi të fortë për të tërhequr votuesit, por ata ndryshojnë kur bëhet fjalë për politikën e tyre.

Imamoğlu, një ish-biznesmen i dashur, i martuar me tre fëmijë, ka thënë vetë: “Idetë tona janë gjerësisht të kundërta”.

Erdogan hyri në politikë me një parti islamike dhe ka riformuar shtetin laik që kur mori frenat në vitin 2002.

Ndërsa, Imamoğlu është nga Partia Popullore Republikane (CHP), e konsideruar  laike, duke iu bashkuar në vitin 2008 dhe duke u bërë kryetar bashkie në lagjen Beylikduzu të Stambollit në 2014.

Suksesi i Imamoğlu është për shkak të aftësisë së tij për të tërhequr më shumë votues konservatorë.

Ai dëshmoi në vitin 2019, duke i dhënë partisë së Erdoganit AK (AKP) humbjen më të madhe në dy dekada dhe duke mposhtur kandidatin e tij jo një herë, por dy herë.

Një gjykatë e anuloi fitoren e tij në mars të atij viti, por kjo solli fitore me një diferencë më të madhe në zgjedhjet e përsëritura në qershor.

Kryebashkiaku i Stambollit ka krijuar një imazh mediatik dhe ka drejtuar fushata virale në rrjetet sociale, që ngritën profilin e tij.

Ndërkohë media shtetërore ka synuar ta portretizojë atë në një këndvështrim negativ. Në janar 2022, mediat pro-qeveritare ishin të mbushura me imazhe  duke darkuar me ambasadorin britanik në një restorant peshku, ndërsa Stambolli po luftonte me një stuhi dëbore.

Beteja ligjore

Vetë Imamoğlu është përballur me probleme gjyqësore. Pas fitores së tij në 2019, një gjykatës e dënoi atë me dy vjet e gjysmë burg për fyerje të zyrtarëve publikë. Gjykata e Apelit ende nuk ka vendosur për rastin.

Dënimi i bëri jehonë përvojës së Erdoganit, i cili u burgos shkurtimisht në 1999 për recitimin e një poezie që një gjykatë vendosi se ishte një nxitje e urrejtjes fetare. Vitin e kaluar, një gjykatë tjetër hapi një çështje kundër Imamoğlu-së me akuzën e manipulimit të tenderëve që parashikon një dënim nga tre deri në shtatë vjet. Kritikët e Erdoganit i shohin rastet si një përpjekje për ta penguar atë politikisht. Erdogan dhe AKP e tij e mohojnë këtë gjë.

Pavarësisht nga ato që ai i përshkruan si pengesa nga Ankaraja, Imamoğlu tha se administrata e tij ka ofruar shërbime dhe zhvillim në Stamboll, një qytet me 16 milionë banorë që drejton ekonominë e Turqisë.

Metropoli është një botë larg provincës së Detit të Zi të Trabzonit, ku ai lindi në vitin 1970 dhe kaloi aty një fëmijëri të lumtur mes “natyrës së gjelbër të harlisur, detit të trazuar dhe rrugëve prej guri”.

Ai studioi në Universitetin e Stambollit dhe u diplomua për administrim biznesi në vitin 1994 – vitin kur Erdoğan u bë kryetar bashkie – përpara se të hynte në biznesin e ndërtimit të familjes së tij.

Dashuria e tij për futbollin e shtyu atë të bëhej administrator me ekipin e qytetit të tij në Trabzon.

Imamoğlu kujtoi kohët e fundit mjedisin e zakonshëm ku ai dhe Erdogan kaluan rrugët për herë të parë. Në mesin e viteve 1990, pasi Erdogan u bë kryetar bashkie, ai vizitoi restorantin e qofteve që i riu Imamoğlu drejtonte në lagjen Gungoren të Stambollit.

“Kur ai ishte në muajt e tij të parë si kryetar bashkie, unë e prita atë”, tha Imamoğlu. “Ai hante qofte në restorantin tim. Unë nuk ia mora paratë. Ai nuk do ta paguajë atë faturë sa të jetë gjallë”

Shumë analistë tani parashikojnë sukses të mëtejshëm për Imamoğlu. “[Nëse] këto zgjedhje nuk anulohen nga kundërshtimet në një farë mënyre, ai do të bëhet president në vitin 2028”, tha Ozer Sencar, kreu i anketuesit Metropoll, për Reuters përpara zgjedhjeve. /Theguardian