zoom

Aktualitet

Policia bllokon rrugët nesër për protestën e opozitës. Çfarë duhet të dini për qarkullimin

Pas 4 muajsh normaliteti në Parlament, opozita do t’i rikthehet protestës në sallën e seancave plenare dhe jashtë ambienteve të Kuvendit. Shkak për radikalizmin e aksionit të opozitës është bërë emisioni i transmetuar të dielën në televizionin italian Rai 3, ku Shqipëria cilësohej një narkoshtet.

Për mbarëvatjen e protestës, Policia e Shtetit ka marrë masa duke bllokuar qarkullimin në disa akse rrugore.

Njoftimi i policisë:

Policia e Shtetit bën me dije se, ka marrë masa organizative dhe operacionale për garantimin e rendit publik dhe sigurisë gjatë zhvillimit të një tubimi që do të zhvillohet ditën e nesërme, përpara Parlamentit, në orën 10:00.

Në zbatim të planit të masave, në orën 08:00 e në vijim, do të ketë bllokim të përkohshëm të qarkullimit të mjeteve në bulevardin Zhan D’Ark dhe rrugën “Xhorxh Bush”. Drejtuesit e automjeteve, ato të transportit publik, si dhe këmbësorët gjithashtu, të shmangin këto rrugë dhe të përdorin rrugë alternative.

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë respekton plotësisht të drejtën e qytetarëve për të organizuar dhe marrë pjesë në tubime dhe i bën thirrje organizatorëve, drejtuesve, pjesëmarrësve në tubime, dhe perfaqësuesve të subjekteve politike, të ushtrojnë të drejtën e tyre në përputhje me Kushtetutën dhe legjislacionin në fuqi.

Policia e Shtetit ka të gjitha kapacitetet për të garantuar të drejtën e tubimit, sipas përcaktimeve ligjore dhe përsërit thirrjen për të respektuar ligjin dhe për t’u distancuar nga çdo akt dhune, pasi nuk do të tolerohen sjellje apo veprime që cenojnë rendin dhe sigurinë publike.