zoom

Bota

Po tentonin të merrnin ndihmat humanitare në Gaza, mbyten në det 7 persona

Ministria e Shëndetësisë e Hamasit, njoftoi sot se shtatë persona u mbytën në det, në Rripin verior të Gazës, ndërsa përpiqeshin të mblidhnin ndihmat humanitare të hedhura nga avionët në enklavën palestineze.

Gjashtë persona vdiqën dje, të hënën, dhe një i shtati iu nënshtrua plagëve të marra sot, tha ministria. Përveç kësaj, sipas të njëjtit burim dhe dëshmitarëve okularë, sot trupat izraelite kanë rrethuar kompleksin spitalor al-Nasser, në qytetin Khan Younis, në pjesën jugore të Rripit të Gazës.

Dhjetëra automjete të blinduara dhe tanke kanë rrethuar kompleksin që nga mëngjesi, duke përmendur të shtënat me armë zjarri. “Ushtria po rrethon kompleksin spitalor al-Nasser”, tha në një deklaratë ministria e Shëndetësisë e Hamasit. Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze kishte raportuar lëvizje tankesh rreth spitalit që të dielën.

Ushtria izraelite nuk i është përgjigjur kërkesës së AFP për koment mbi këtë informacion. Trupat izraelite kryejnë rregullisht operacione në spitalet në Rripin e Gazës, nën pretekstin e kërkimit të luftëtarëve palestinezë. Ushtria ka operuar që nga 18 marsi rreth dhe brenda spitalit al-Shifa në qytetin e Gazës, kompleksi më i madh spitalor në enklavën veriore palestineze, ku ka thënë se ka vrarë më shumë se 150 militantë palestinezë. /ZOOM.AL/