zoom

Kosova

Nga Tirana në Kosovë, Ndihmëssekretari amerikan Robinson do takohet me Osmanin, por jo me Kurtin

Ndihmëssekretari amerikan i Byrosë Ndërkombëtare Kundër Narkotikëve dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit, Todd Robinson, ndodhet aktualisht për vizitë zyrtare në Prishtinë, ku gjatë vizitës do të takohet vetëm me presidenten Vjosa Osmani.

Nga Presidenca e Kosovës kanë bërë të ditur se takimi ndërmjet ndimëssekretarit amerikan Robinson dhe presidentes Osmani do të zhvillohet në ora 10:00.

Pas takimit, Osmani dhe Robinson do të mbajnë një konferencë për media. Një takim i zyrtarit të lartë amerikan me kryeministrin Albin Kurti nuk është planifikuar.

Edhe ndihmësadministratorja e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID), Erin E. McKee në fillim të marsit ishte për vizitë në Kosovë.

Pas takimit që ka pasur me presidenten Osmani, McKee në një konferencë për media ka thënë se pavarësisht mosmarrëveshjeve me “qeveri të caktuara”, përkushtimi ndaj Kosovës mbetet i palëkundur.

“Edhe pse mund të përballemi me mosmarrëveshje apo sfida me qeveri të caktuara, përkushtimi ynë ndaj popullit të Kosovës mbetet i palëkundur dhe i qëndrueshëm”, ka thënë McKee. /ZOOM.AL/