zoom

Bota

Në foto: Dritat e Veriut verbojnë anembanë botës

Shumë vende të botës u bënë dëshmitarë të një pamje të rrallë të Dritave Veriore mbrëmjen e së premtes, pas një prej stuhive më të forta gjeomagnetike që ka goditur Tokën prej vitesh.

Këto ngjarje rrisin shanset që dritat të jenë të dukshme, dhe hera e fundit që pati një stuhi kaq të fortë ishte në vitin 2003.

Këtu janë disa nga imazhet më të mira të dritave nga e gjithë bota:

Dritat e Veriut shkëlqejnë mbi statujën e Anthony Gormley 'Another Place' në Crosby Beach në Liverpool, Angli

Dritat e Veriut shkëlqejnë mbi statujën e Anthony Gormley ‘Another Place’ në Crosby Beach në Liverpool, Angli

 

Aurora borealis mund të shihet në qiellin e natës mbi mullirin Molenviergang në Aarlanderveen, Holandë

 

Qielli rozë shkëlqeu mbi qytetin jugperëndimor siberian të Tara në Rusi, ku ky imazh u kap me një statujë të Vladimir Leninit

 

Një kamping është ngritur poshtë qiellit të natës në Middleton, në veri të San Franciskos, Kaliforni

 

Ngjyrat vjollce dhe jeshile ishin të dukshme mbi urën Forth në North Queensferry, Skoci

 

Dritat e Veriut mbi Kharkiv, në verilindje të Ukrainës

 

Qielli shkëlqen mbi një varg plepash në fshatin Daillens, Zvicër

 

BBC Weather Watcher Professormiller kapi nuancat jeshile në qiell mbi Mold, Flintshire, në Uells