zoom

Aktualitet

Lihet në burg Dan Hutra, nuk shfaq pendesë: Edhe sikur të marr 5 dënime përjetë nuk pendohem

Dan Hutra u mori jetën 3 grave të pafajshme e plagosi tre të tjera, por ai nuk është aspak i penduar për krim makabër. ‘Edhe sikur të marr 5 dënime përjetë nuk pendohem”, deklaroi sot 40-vjeçari para trupës gjykuese, teksa iu komunikua masa arrest me burg.

Ndërsa dyshimet janë që ai të ketë kryer edhe krime të tjera në periudhën që ka qenë i lirë, për të cilat organi i akuzës ka nisur të kryej verifikime.

I shoqëruar nga tre policë dhe me një shishe uji në dorë, ai është shfaqur i qetë para gjykatës, ndërsa nuk ka shfaqur pendesë.

“Nuk jam i penduar, i kam bërë të gjitha me vetëdije të plotë”, mësohet të jetë shprehur Hutra.

Vrasjen e Etleva Kurtit, tha se e kreu pasi i vëllai, sipas tij, donte ta helmonte kur ishte në burg. Konfliktin mes të dyve e ka pranuar edhe vëllai i viktimës, Vladimir Kurti.

Ndërsa për dënimin e mëparshëm për dhunë në familje (ndaj ish-bashkëjetueses së cilën e plagosi më 1 Mars), u shpreh se është një vendim i dhënë padrejtësisht. “Jam dënuar pa faj për dhunën në familje, nuk e kisha prekur”, tha Hutra.

“I kërkoj drejtësisë, mos dënoni njerëz të pafajshëm, për të mos mbërritur në masakra të tilla”, është shprehur më tej.

Gjatë seancës, gjyqtarja e ka pyetur: E di që me këto akuza rrezikon burgim përjetë?

As më intereson fare”, ka pohuar Hutra. “Edhe 5 burgime të përjetshme të jenë. E kam mbyllur”.

Pas filmimit të pamjeve nga mediat të Hutrës në kafazin prej xhami, seanca u mbajt me dyer të mbyllura.

Kush është Dan Hutra?
Dan Hutra është një njeri i njohur për drejtësinë shqiptare. Ai ka një skedë të pasur kriminale ku përfshihen vepra të ndryshme penale për përdhunim, pengmarrje, vrasje, 2 tentativa të bujshme arratisjeje, sherret në burg, vjedhje, në total 20 vite histori kriminale.

Në vitin 2003 ai kishte përdhunuar kunatën e tij.

Në vitin 2007 ka vrarë bashkëshorten. Është dënuar me 16 vjet burg dhe ka kryer 15.

Sapo doli nga qelia në vitin 2022 u arrestua për dhunë në familje ndaj bashkëjetueses që plagosi pak ditë më parë në Kodër Kamzë.

Doli pas 8 muajsh, por u arrestua sërish për vjedhje dhe po ndiqej në gjendje të lirë kur kreu masakrën me 3 gra të vrara dhe tre të plagosura.  /Zoom.al