zoom

Lajme

Kylian Mbappe te Real Madrid, paga, numri i mundshëm i fanellës dhe detajet e marrëveshjes

Kylian Mbappe ka zyrtaruar largimin e tij nga Paris Saint-Germain duke publikuar një video lamtumire në rrjetin e tij social Instagram.

Real Madridi është tani një hap më afër përfundimit të ndjekjes prej vitesh të francezit pas marrjes së këtij lajmi.

Në videon e publikuar, sulmuesi deklaroi se nuk do ta zgjasë kontratën e tij me skuadrën e Ligue 1 dhe do të luajë ndeshjen e tij të fundit në Parc des Princes të dielën.

Mbappe u emërua kapiten i skuadrës franceze gjatë Kupës së Botës 2022 dhe gjatë disa sezoneve të mëparshme, emri i tij është lidhur shpesh me një transferim te Real Madrid.

Lind pyetja, cilin numër fanelle do të marrë? Në çfarë pozicioni do të luajë për skuadrën e Los Blancos dhe sa do të paguhet? Le të hedhim një vështrim.

Numri i mundshëm i fanellës së Kylian Mbappe në Real Madrid 

Ndërsa madrilenët presin të shohin ardhjen e Kylian Mbappe në Santiago Bernabeu, Mundo Deportivo më herët raportoi se ylli francez do të veshë fanellën me nr. 10 pasi Luka Modric të largohet në përfundim të sezonit. Kroati shfaqet në numrin 10 për bardhezinjtë dhe po ashtu edhe Mbappe, për ekipin francez të futbollit ndërkombëtar.

Çfarë pozicioni do të luajë Kylian Mbappe për Real Madridin?

Vinicius Junior drejton një linjë sulmi të mbushur me yje për Carlo Ancelottin, por Mbappe mund të shtojë edhe më shumë forcë. Ka kuptim nëse Mbappe luan si sulmues dhe Rodrygo luan në krahun e djathtë pasi braziliani është i pandalshëm në krahun e majtë.

Një vështrim mbi pagën e Kylian Mbappe në Real Madrid 

Megjithatë, më pak se ajo që u ofrua vitin e kaluar! Mbappe do të duhet të marrë një ulje rroge në mënyrë që të luajë për 14-herë fituesit e Kupës Evropiane, të cilët po konkurrojnë për vendin e 15-të teksa përballen me Borussia Dortmundin në finale.

Fituesi i Kupës së Botës ishte ende në Monaco kur Madridi e ndoqi atë në 2017, dhe skuadra spanjolle nuk ishte pjesërisht e prirur të bënte një lëvizje sepse Mbappé kërkonte pagë prej 12 milionë euro në vit pas taksave, gjë që do të kishte shkelur pagën e atëhershme ekzistuese të klubit, strukturë, për të cilën klubi dhe presidenti Florentino Perez kujdeset shumë në prioritet.

Akordi për 5 vjetët e ardhshme, deri në 2029 do ta bëjë Mbappe lojtarin më të paguar në organikën e Realit të Madridit edhe pse redukton ndjeshëm pagën që merrte te PSG, duke kaluar nga 30 milionë euro neto në vit, te rreth 20 milionë që do të marrë në Spanjë, plus bonuset personale dhe të skuadrës.

Edhe shpërblimi për firmën sipas El Chiringuito, nuk do të jetë me dy zero, por 50 milionë euro.