zoom

Lajme

Kush është James Bond-i i shtatë në historinë e kinemasë. Emri dhe karriera e 007-ës së ri

Aktori Daniel Craig nuk do të jetë më një James Bond, por roli i agjentit 007 do të vazhdojë të shfaqet në ekranet e kinemasë botërore. Saga u kthye gjatë dekadave, një nga më të rëndësishmet në historinë e artit të shtatë.

Një histori që filloi në vitin 1962 dhe ka paraqitur gjashtë agjentë të 007 gjatë viteve. I fundit ishte Daniel Craig, i cili u bë një nga fytyrat më të njohura në industri falë pjesëmarrjeve të tij të ndryshme në filma artistikë.

Për shumë muaj, u spekulua se James Bond-i i ardhshëm do të ishte Cillian Murphy, megjithëse aktori e refuzoi ofertën pasi deklaroi se “ai ishte shumë i vjetër” për të marrë përsipër sfidën profesionale për të luajtur këtë personazh. Personi që do të jetë në krye të përballjes me këtë sfidë do të jetë më në fund britaniku Aaron Taylor-Johnson.

“Puna e Bond është për Aaron, nëse ai dëshiron ta pranojë. Oferta formale është në tryezë dhe ata presin të marrin një përgjigje,” zbuloi gazeta “The Sun”. “Eon Productions”, kompania e prodhimit që kryen produksionet e James Bond, do të kishte aktivizuar tashmë të gjitha makineritë për të filluar regjistrimin e një filmi të ri.

“Me sa di Eon, Aaron do të nënshkruajë kontratën e tij në ditët në vijim dhe ata mund të fillojnë përgatitjet për njoftimin e madh”, thonë mediat e lartpërmendura.

Aaron Taylor-Johnson është një aktor, producent dhe skenarist i shquar i cili është 33 vjeç. Përkthyesi ka qenë në projekte të mëdha si ‘Avengers: Age of Ultron’ në rolin e Pietro Maximoff, ‘Nocturnal Animals’, ‘Anna Karenina’ ose ‘Nowhere Boy’, duke luajtur John Lennon. Aktori britanik është vlerësuar me Golden Globe dhe është nominuar dy herë për çmimet BAFTA.

“Është një vendim i madh. Nuk është vetëm zgjedhja e protagonistit. Është rimendimi se ku do të shkojmë”, komentoi një nga anëtarët e kompanisë së prodhimit në një prononcim për Variety.

Sfida për Aaron Taylor-Johnson nuk është e parëndësishme, pasi ai duhet të zëvendësojë Daniel Craig, protagonist në pesë pjesët e fundit të James Bond. /ZOOM.AL/