zoom

Slider

Konsumimi i më shumë vezëve forcon kockat dhe ul rrezikun e osteoporozës

Veza ka një numër të madh përdorimesh në kuzhinë, ku mund të jetë pjesë e një recete të shijshme.

Një nga përfitimet e shumta të vezëve është se ato janë një burim i madh i vitaminës D, gjë që i bën ato të përfshira në formimin e indit kockor, i cili luan një rol të rëndësishëm në fuqinë e kockave dhe shëndetin e dhëmbëve, sipas një studimi.

Konsumimi i vezëve të plota lidhet me densitetin më të madh të mineraleve të kockave dhe madje si një opsion për të reduktuar rrezikun e vuajtjes nga osteoporoza.

Shefi i Departamentit të Shëndetit në Punë dhe Mjedisit në Universitetin e Shkencës dhe Teknologjisë Huazhong, Weihong Chen, sqaroi se “ky nuk është studimi i parë që lidh konsumin e vezëve me shëndetin e kockave”.

Mund të ndodhë që njerëzit të mos konsumojnë vezë si një mënyrë për të mbrojtur shëndetin e kockave të tyre, pasi ato nuk janë të pasura me kalcium, por ky studim zbuloi se ky ushqim ka aftësinë. për të aktivizuar një grup enzimash të trupit të quajtur fosfataza alkaline, e cila ka fuqinë për të forcuar kockat, veçanërisht ato të femurit dhe shtyllës kurrizore lumbare.

Përveç kësaj, dietologia Kathryn Pipe, thotë se vezët kanë vitaminë D, e cila i lejon trupit të absorbojë kalciumin, një mineral shumë i rëndësishëm për kocka të forta. Gjithashtu kanë proteina, zink dhe minerale të tjera që gjithashtu kontribuojnë në shëndetin e përgjithshëm të kockave.