zoom

Bota

“Kina rrezikon gabim historik”, Johnson: Të dërgojmë avionë luftarakë në Kiev

Ish-kryeministri britanik Boris Johnson u shpreh se Kina do të bëjë një “gabim historik” nëse furnizon Rusinë me armë, ndërsa i kërkoi Mbretërisë së Bashkuar të “thyejë akullin” duke u bërë vendi i parë që furnizon Ukrainën me avionë luftarakë.

Duke folur për gazetarin Mark Austin të “Sky News”, ndërsa afrohet njëvjetori i pushtimit rus, ish-kryeministri tha se ishte shqetësuar kur pa kryediplomatin e Kinës të takohej me presidentin Vladimir Putin dje në Moskë.

I pyetur për mundësinë që Pekini të mbështesë përpjekjet luftarake të Rusisë me armë, ai tha: “Unë mendoj se do të ishte një gabim historik nga kinezët… Pse Kina dëshiron të kontaminohet nga shoqërimi me Putinin? Mendoj se do të ishte një gabim i madh nga Kina. Por është urgjente që ne t’u japim ukrainasve atë që u nevojitet për të pasur sukses këtë vit dhe për t’u siguruar që viti 2023 të jetë fitorja e tyre.”

Johnson, i cili ishte kryeministër kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt 2022, ka folur pasi Sky News raportoi ekskluzivisht se Thesari ka sinjalizuar se nuk ka fonde të reja për mbrojtjen pavarësisht se ka njohur nevojën urgjente për t’u riarmatosur pas luftës.

Siç qëndrojnë gjërat, ushtrisë britanike do t’i mbaronte municioni brenda pak ditësh nëse thirrej për të luftuar dhe do të duheshin deri në 10 vjet për të vendosur një divizion modern luftarak prej rreth 25,000 deri në 30,000 trupa.

“Unë sigurisht mendoj se duhet të sigurohemi që të pajisim veten me atë që na nevojitet. Por nëse ju shikoni mbrojtjen e vetë Mbretërisë së Bashkuar dhe si të siguroheni që vendi ynë të mbrohet dhe të mbrohet e gjithë zona e sigurisë euroatlantike, atëherë gjëja më e mirë që mund të bëni, gjëja më ekonomike që mund të bëni, është të siguroheni që Putini të dështojë në Ukrainë dhe që ukrainasit të fitojnë”, tha Johnson.

Johnson tha se Ukraina mund të përdorë avionë luftarakë për të rimarrë territorin.

Ish-kryeministri ka folur ndërsa presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u kërkon fuqive perëndimore të furnizojnë vendin e tij me avionë luftarakë për të mbështetur përpjekjet e tyre të luftës.

Megjithatë, ka frikë në mesin e liderëve perëndimorë që Ukraina do t’i përdorte avionët për të goditur objektivat brenda Rusisë.

Johnson dukej i bindur se Ukraina do t’i përdorte ato vetëm për të mbrojtur vendin e tyre dhe inkurajoi qeverinë të dërgonte disa nga avionët Typhoon të ushtrisë së Mbretërisë së Bashkuar./ Zoom.al