zoom

Aktualitet

Kërkoi ndryshimin e masës dhe lirimin, GJKKO rrëzon ish-deputetin socialist Alqi Bllako

GJKKO ka rrëzuar sot kërkesën e ish-sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mjedisit, Alqi Bllako, për zëvendësimin e masës së sigurisë arrest në burg me një masë më të butë.

Bllako akuzohet për korrupsion pasiv për inceneratorin e Tiranës. Ai iu drejtua gjykatës me argumentin se kanë tejkaluar afatet e informacionit dy mujor të prokurorisë për të informuar palët mbi hetimet. Teksa shkalla e parë i ka dhënë verdiktet me dënime për dosjen e inceneratorit të Elbasanit dhe Fierit.

Bllako është dënuar me 2 vite e 8 muaj burg për inceneratorin e Fierit. Për inceneratorin e Tiranës u caktua masë arresti në burg për Alqi Bllakon, Taulant Tushën, Namik Simirxhiun, Bledar Karolin dhe Lefter Kokën.

Ndërsa në ‘arrest shtëpie’ janë 7 të tjerë, konkretisht Etleva Kondi, Valbona Ballgjini, Alba Thoma, Sidita Kopliku, Silena Toma, Pëllumb Abeshi dhe Jetmir Llapaj. Të akuzuarit Erjon Murataj dhe biznesmenët, pronarë të “Integrated Energy B.V SPV”, Klodian Zoto, Stela Gugallja e Mirel Mërtiri, janë ende në kërkim. /ZOOM.AL/