zoom

Bota

ISIS po fuqizohet sërish. A duhet të tremben qeveritë?

Nëse ISIS ishte me të vërtetë përgjegjës për sulmin e së premtes në një vend koncertesh në zonën e Moskës, që vrau të paktën 133 njerëz, kjo do të sugjeronte që, për fat të keq, grupi terrorist është duke u rikthyer.

ISIS mori përgjegjësinë për sulmin.

Në kulmin e tij të viteve 2014 dhe 2015, ISIS kishte kontrolluar territore në Irak dhe Siri rreth madhësisë së Mbretërisë së Bashkuar dhe një popullsi prej miliona njerëzve.

Gjatë asaj periudhe, grupi kreu gjithashtu një numër komplotesh terroriste në Evropë, duke përfshirë një sulm në Paris që  vrau 130 njerëz në vitin 2015. ISIS kishte frymëzuar gjithashtu terroristët në SHBA, duke përfshirë edhe personin e armatosur që vrau 49 persona në klubin e natës Pulse në Orlando, Florida, në vitin 2016 në atë që ishte atëherë sulmi terrorist më vdekjeprurës në SHBA që nga 11 shtatori.

Por midis 2017 dhe 2018, ISIS humbi të ashtuquajturin “kalifat” gjeografik në Irak dhe Siri, dhe që atëherë është transferuar në një grup aleat të lirshëm të filialeve të ISIS në Afrikë dhe Azi me aftësi në dukje të pakta për të kryer sulme në shkallë të gjerë diku tjetër.

Një nga degët më virulente është ISIS-K në Afganistan, i cili vrau 13 anëtarë të shërbimit amerikan dhe rreth 170 civilë afganë në aeroportin e Kabulit, ndërsa administrata Biden tërhoqi të gjitha trupat amerikane nga Afganistani në gusht 2021.

Megjithatë, kuptimi në atë kohë ishte se anëtarët e ISIS-it në Afganistan dhe disa vende afrikane si Republika Demokratike e Kongos apo Somalia nuk ishin në gjendje të kryenin sulme të mëdha ndërkombëtare. Por më pas ndodhi një sulm terrorist në shkallë të gjerë në Iran në janar që vrau 84 njerëz në një shërbim përkujtimor në përkujtim të gjeneralit Qasem Soleimani, një nga udhëheqësit ushtarakë më të fuqishëm në Iran, i cili ishte vrarë nga një sulm me dron amerikan në vitin 2020. Përmes atij sulmi , ISIS-K tregoi se grupi, i cili është shumë anti-shiit, mund të synojë një shtet armiqësor si Irani me mbizotërim shiit.

Vetëm në mars, një agjenci shtetërore ruse e lajmeve tha se vendi kishte penguar incidente të shumta të lidhura me ISIS-in, duke përfshirë një plan për të sulmuar një sinagogë në Moskë.

Ambasada e SHBA-së në Rusi tha gjithashtu më 7 mars se po “monitoronte raportet se ekstremistët kanë plane të afërta për të synuar tubime të mëdha në Moskë”, duke përfshirë koncerte. Sipas një zëdhënësi të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, “Qeveria e SHBA-së gjithashtu ndau këtë informacion me autoritetet ruse në përputhje me politikën e saj të gjatë të ‘detyrës për të paralajmëruar’.

Por presidenti rus Vladimir Putin e hodhi poshtë paralajmërimin e SHBA si “provokues” duke thënë : “Këto veprime i ngjajnë shantazhit të drejtpërdrejtë dhe synimit për të frikësuar dhe destabilizuar shoqërinë tonë”.

Të marra së bashku, fakti që autoritetet ruse kishin zbuluar një sërë komplotesh të lidhura me ISIS-in në fillim të këtij muaji dhe se autoritetet amerikane po paralajmëronin për një sulm në të njëjtën kohë, tregon se kishte një kërcënim aktiv terrorist në Moskë nga ISIS, i cili ishte i njohur jo vetëm tek SHBA por edhe tek rusët.

Por presidenti rus Vladimir Putin i lidhi të dyshuarit në sulmin e së premtes me Ukrainën gjatë një fjalimi pesëminutësh të shtunën. Agjencitë shtetërore të lajmeve thanë se autoritetet arrestuan katër burrat e dyshuar për sulmin në vendin e koncerteve në zonën e Moskës, ndërsa po përpiqeshin të kalonin kufirin në Ukrainë dhe se ata “kishin kontakte përkatëse në anën ukrainase”, sipas FSB.

Ukraina ka mohuar prerazi çdo rol në sulm dhe zyrtarët ukrainas dhe amerikanë shprehën shqetësime se komentet e Putinit mund të përdoren për të justifikuar një përshkallëzim në luftën në vazhdim.

ISIS-K sigurisht që ka aftësinë dhe motivin për të sulmuar Rusinë. Kur bëhet fjalë për motivin, sigurisht që vjen në mendje mbështetja ruse për diktatorin sirian Bashar al-Assad, e cila e ndihmoi atë të qëndronte në pushtet gjatë luftës civile siriane.

Për ISIS-in, Assad është një armik i vdekshëm, si për shkak se ai është anëtar i një sekti shiit, ashtu edhe sepse ai ka vrarë sistematikisht sunitë në Siri. Gjithashtu, historikisht, Rusia ka shtypur brutalisht pakicat myslimane si çeçenët. Sa i përket aftësisë, sulmi ISIS-K në Iran në fillim të këtij viti tregoi se grupi mund të kryente një sulm në shkallë të gjerë jashtë bazës së tij në Afganistan.

Ajo që ne dimë është se Putini bëri një gabim të dukshëm duke denoncuar paralajmërimin e SHBA. Dhe nëse ISIS-K do të sulmonte sallën e koncerteve, administratës së Bidenit do t’i duhej t’i bënte vetes disa pyetje serioze nëse vendimi për të tërhequr të gjitha trupat amerikane nga Afganistani e lejoi ISIS-in të rigrupohej atje me aftësinë për të kryer sulme në shkallë të gjerë në Shtete te tjera. Nëse do të ishte kështu, kjo do të ishte një goditje për administratën Biden./CNN