zoom

Slider

I refuzoi të gjithë! Xabi Alonso merr vendimin për të ardhmen e tij

Kapitulli për të ardhmen e Xabi Alonso u zgjidh këtë fundjavë kur trajneri spanjoll siguroi, në konferencën për shtyp para ndeshjes kundër Hoffenheim, se ai do të vazhdojë në pankinën e Bayer Leverkusen.

Ka pasur muaj dhe javë të shumta spekulimesh. Një nga klubet që ishte ndër të parët në listë nga trajneri i Tolosa ishte Bayern Munich.

Gjiganti gjerman nuk po kalon sezonin më të mirë në historinë e tij, pasi vetë Xabi është ai që do t’i heqë sërish titullin e Bundesligës.

Xabi Alonso njoftoi se kishte vendosur të qëndronte si trajner i Bayer Leverkusen për të paktën edhe një sezon. Me vendimin e tij, ai pengoi dëshirat e Liverpool dhe Bayern Munich për ta joshur atë në ekipet e tyre.

“Jam përpjekur ti respektoj të gjithë. Jam përpjekur të marr vendimet e mia. Dhe tani ndjej se është zgjedhja e duhur të qëndroj në këtë klub dhe të vazhdoj të përmirësohem dhe të zhvillohet.

Ky është sezoni im i parë si trajner në një ekip profesionist, sezoni i parë po përfundon, kështu që mendoj se kam ende kohë për të provuar diçka.

Për momentin, më duket e drejtë të jem këtu. Unë jam vërtet i lumtur. Klubi është i shkëlqyer. Tifozët janë fantastikë. Lojtarët janë të pabesueshëm. Ka shumë arsye për të qëndruar”, u shpreh si për SkySport.

Drejtori sportiv i Bayernit, Max Eberl, foli për vendimin e trajnerit të Tolosas: “E kishte të qartë që nuk do të largohej nga Leverkusen; Une e njoh ate.”

“Vendimi i Xabit nuk më ndikoi aspak, sepse kishim kohë që kërkonim diku tjetër. Xabi është njeri i nderuar. Një zotëri. E njihja sepse kisha negociuar tashmë me të me Gladbach kur ai ishte ende në San Sebastián. Për këtë arsye, e kisha të qartë se ai nuk do të largohej nga Leverkusen”, tha ai.