zoom

Lajme

I pasur me kolagjen, si të përgatisni lëngun e “rinisë” që ndihmon në uljen e moshës biologjike

Disa lëngje bëhen me qëllimin specifik për të përfituar nga vetitë e përbërësve të tyre për të përfituar shëndetin e trupit të njeriut. Në veçanti, është smoothie me karrota me xhelatinë natyrale, që konsiderohet të jetë çelësi për të luftuar efektet e brendshme të kalimit të viteve në trup.

Nga njëra anë, karota është një perime me vlera të mëdha ushqyese, pasi përmban vitamina (A, grupi B dhe C), minerale dhe antioksidantë ( si alfa-karoteni dhe luteina) që veprojnë në favor të organeve, ku qelizat qëndrojnë të reja duke i mbrojtur ato nga dëmtimi i radikaleve të lira.

Nga ana tjetër, ekziston xhelatina natyrale , e cila është bërë nga kolagjeni i marrë nga indet e kafshëve si lëkura, kockat dhe indi lidhës. Përbërja e tij ushqyese ofron një burim të madh kolagjeni, i cili ruan elasticitetin dhe qëndrueshmërinë e lëkurës, duke reduktuar shfaqjen e rrudhave. Gjithashtu redukton dhimbjet e kyçeve dhe ndihmon në rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak.

Si ta përgatisni

Nëse dëshira juaj është të vononi plakjen në trup me kalimin e kohës, karotat dhe xhelatina natyrale mund të jenë aleatë të mirë, kështu që ju mund ta bëni këtë smoothie të shijshme, sipas Infobae :

Pritini karotat në copa të vogla që të grihen më lehtë, vendosini në blender dhe lërini të përzihen derisa masa të jetë homogjene.

Në fund të procesit, kullojeni lëngun  (nëse dëshironi të ruani fibrën, është mirë të mos e kulloni fare). Shtoni xhelatinën pa aromë në lëngun e karotës dhe përzieni me lugë derisa të bashkohet plotësisht.