zoom

Bota

Gjermania në alarm, panik për sulmet në seri ndaj politikanëve. Goditet në fytyrë edhe senatorja

Senatorja dhe ish-kryetarja e bashkisë së Berlinit, Franziska Giffay, u bë viktima e radhës, një serie sulmesh ndaj politikanëve gjermanë, kur një burrë e goditi atë nga pas me një send të rëndë brenda një biblioteke lokale, tha sot policia.

“Gifay, ministre e Financave e qeverisë lokale dhe anëtare e Partisë Social Demokrate të kancelarit Olaf Solz, u plagos lehtë në sulm”, tha policia dhe zyra e prokurorisë lokale.

Në njoftim thuhet se një burrë e ka goditur atë në kokë dhe qafë me një çantë që kishte diçka ende të paidentifikuar dhe më pas është larguar me vrap. Në deklaratë shtohet se Gifay u dërgua në spital për të trajtuar dhimbjet, ku qëndroi pak kohë. Incidenti vjen pas thirrjeve për mbrojtje më të madhe policore për politikanët në Gjermani pas një sërë sulmesh verbale dhe fizike ndaj politikanëve të rangut të lartë.

Katër adoleshentë janë duke u marrë në pyetje pasi një eurodeputet gjerman u rrah dhe u shtrua në spital teksa po vendoste postera të fushatës në Dresden, Gjermaninë Lindore. Anëtarët e shquar të të Gjelbërve, partia në koalicion me socialdemokratët e Solz-it në nivel federal, janë përballur gjithashtu me protesta agresive këtë vit ndërsa Gjermania mban një seri zgjedhjesh lokale mes mbështetjes në rritje për të djathtën ekstreme. /ZOOM.AL/