zoom

Lajme

“Gabim shumë i madh” – Rama zbulon çfarë mesazhi i dërgoi Veliajt pasi doli nga SPAK

Kryeministri Edi Rama foli këtë të enjte për marrjen në pyetje për 8 orë me radhë të kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj nga SPAK për aferën e inceneratorëve më 30 prill.

Në një intervistë për “Opinion”, Rama përsëriti se qëndrimi i tij është i njëjtë me gjithë socialistët që kanë çështje me drejtësinë.

I pyetur për sulmet e Veliajt për gazetarët, duke i përmendur me emra, këtë Rama e quajti gabim të madh.

Pjesë nga intervista

Fevziu: A ishte fjalimi juaj dhe adresimi juaj një mesazh për Erion Veliajn?

Rama: Mesazhet për Veliajn i kam të thjeshta fare, një tekst, telefonat një mesazh, një takim. Që unë nuk mbroj..

Fevziu: Ju thatë që mbroni vetëm Zaon se të tjerët asnjë.

Rama: O zotëri unë këtë e kam thënë 1 mijë herë, jo po prapë se shiko. Unë jam ndryshe Fezo. Ky është thelbi dhe ju nuk doni ta pranoni, ok mos e pranoni. Jam ndryshe mor shok, jam ndryshe. Unë ato gjëra që them i mendoj.

Fevziu: Meqë kishe vetëm një mesazh të shkurtër, një tekst apo një telefonat me Veliajn, a i the gjë për qëndrimin që ai mbajti duke akuzuar një sërë gazetarësh pasi doli nga SPAK?

Rama: Po, i thash. Gabim shumë i madh.

Fevziu: Pse?

Rama: Sepse unë personalisht kam patuar shumë herë reagime ndaj medias. Por, nuk kam sulmuar kurrë një me emër, një person, sepse këto sulme nuk janë sulme të denja për kë do qoftë që ka një funksion të lartë dhe që ka një raport që lidhet me rolin e tij institucional.