zoom

Aktualitet

Eksperti: Shqiptarët dërgojnë deri në 3 mld paund drogë në vit në Angli

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço ka treguar se shqiptarët trafikojnë drogë deri në 3 mld paund vlerë, drejt Mbretërisë së Bashkuar.

“Shtëpia e Bardhë bën një raport çdo vit , Bolivia, Kolumba dhe Peruja prodhojnë 91% të kokainës, 2 mijë ton  shkon në Amerikën e Veriut, 23% vjen në Europë. 12 mld paund shkon në Britani, edhe me anije peshkimi edhe me avioni edhe me jahte, në çdo formë tjetër, edhe me mjete civile, ne si shqiptarë zëmë deri në..,jo se kemi para por 3 mld paund nga linja, ata s’është se e përmendin shumë, por thonë mafia britanike, jo jemi Ballkan, jo thjesht shqiptarë. Londra konsumon 23 kg kokainë në ditë, në vit 8 ton kokainë. Tregun e zi e kanë 100 mld paund në vit, nga 100% që janë të dënuar, 15% janë të huaj, nga 15% 14% janë shqiptarë, dhe kjo na rrëzon që janë të fryra artificialisht. Është një propagandë që nuk del në atë nivel sa propagandohet nga mediat. Së bashku me zotin Veliu kemi pasur një komunikim, i kam thënë pse po merreni kaq shumë me shqiptarët, mund të jenë 1 mln klikime me ato videot me drogë. Krimi nuk ekspozohet, ata nuk i përkasin një krimi të sofistikuar, mos e merrni si të vërtetë”, u shpreh eksperti i ftuar në një emision për një media vendase.