zoom

Slider

Dortmund përballë Real Madrid, kur dhe ku është finalja e Champions League 2024

Borussia Dortmund do të përballet me Real Madridin në finalen e Ligës së Kampionëve të vitit 2024. Skuadra e Bundesligës mundi PSG-në 2-0, duke fituar 1-0 në të dyja ndeshjet, ndërsa Real Madridit i nevojiteshin dy gola dramatikë në minutat e fundit nga Joselu për të mposhtur Bayern Munich 4-3 në total, pasi barazoi 2-2 në ndeshjen e parë.

Këtu keni gjithçka që duhet të dini për kompeticionin më të mirë evropian për klube.

Kur është finalja e Champions League 2024?

Finalja zhvillohet të shtunën më 1 qershor dhe do të fillojë në orën 20:00.

Përballja e dy skuadrave do të zhvillohet në stadiumin Wembley në Londër.

Kjo do të jetë hera e tetë që Wembley organizon finalen e kompeticionit kryesor të klubeve evropiane dhe e treta në epokën e Champions League pasi priti finalet e 2011 dhe 2013.

Ndërsa gjysmëfinalet u zhvilluan në dy ndeshje, finalja është një lojë e vetme. Nëse skuadrat barazohen në fund të 90 minutave të kohës së rregullores, ndeshja do të shkojë në kohë shtesë dhe – nëse nevojitet – penallti.

Komiteti i arbitrave të UEFA-s cakton ekipin e arbitrave për çdo ndeshje, por për finalen ende nuk janë konfirmuar.

Pas gjysmëfinaleve, Real Madridi vlerësohet si favorit 2/7 për të fituar Ligën e Kampionëve. Borussia Dortmund është 5/2 për të mposhtur 14 herë fituesin.

Historia e Champions League – kush ka fituar më shumë tituj?

Liga e Kampionëve ose Kupa Evropiane e quajtur më parë është fituar nga 22 klube të ndryshme.

Real Madrid ka fituar 14 tituj, më së fundi mundi Liverpool-in në finalen e Ligës së Kampionëve të vitit 2022.

AC Milan ka fituar shtatë tituj, me Liverpool (fitues 2018/19) dhe Bayern Munich (fitues 2019/2020) të lidhura në gjashtë kurora evropiane.

Barcelona (pesë tituj), Ajax (katër), Manchester United dhe Inter Milan (të dyja tre) i ndjekin në listën e fituesve.

Chelsea, Nottingham Forest, Benfica, Juventus dhe Porto kanë fituar të gjithë nga dy tituj, ndërsa Manchester City, Borussia Dortmund, Feyenoord, Marseille, Aston Villa, Hamburg, Ylli i Kuq i Beogradit, Steaua Bukureshti, PSV dhe Celtic kanë një titull në emrat e tyre.

Kur fillon Champions League 2024/25?

Raundi i parë i kualifikimeve zhvillohet më 9/10 korrik – pak më shumë se një muaj pas finales së 2024-ës.

Faza e grupeve zgjat nga 17 shtatori 2024 deri më 29 janar 2025, por Champions League 2024/25 do të zhvillohet në një format të ri .

Ndryshimi më i madh është në fazën e grupeve, e cila do të bëhet një fazë e vetme e ligës me 36 ekipe.

Secila palë do të përballet me tetë skuadra të ndryshme: katër në shtëpi dhe katër jashtë. Tetë më të mirat do të kalojnë drejtpërdrejt në raundin e 16-të, ndërsa skuadrat që përfundojnë nga e nënta në të 24-ën do të konkurrojnë në raundin e eliminimit të dytë në play-off, me fituesit që kalojnë në 16-shen e fundit ku formati me eliminim vazhdon si normal.

Finalja e Champions League 2025 është planifikuar të zhvillohet në Mynih më 31 maj 2025.