zoom

Lajme

Basha dhe Spiropali shkëmbejnë akuza të forta për listat e hapura dhe Zgjedhoren. Ja çfarë thanë…

Kreu i PD, Lulzim Basha, ka deklaruar sot nga Parlamenti se është koha që mazhoranca të tregojë nëse është pro apo kundër listave të hapura.

“Për dikë që ka pasur për 2 vite rolin e bashkëkryetarit të “Zgjedhores” duhet të kishit më shumë durim. Sot duhet të kishit guxim të përgjigjeshit qartë e jo të bënit lojëra fjalësh. Shqiptarët duhet të dinë qëndrimin për propozimet tona. Nuk mund t’i gënjeni sepse produktin e keni brenda. Në dhjetor 2022 paketën e parë nëntor 2023 paketën e dytë.

Pjesa më e dhimbshme për qytetarët, ëme shtrenjtë në kuptimin e çmimit për demokracinë, është pazari i heshtur i interesave të ngushta për t’u mbërthyer pas karriges. Duhet të jemi të sinqertë. Menduam që ndryshimet e 2008 do të përmirësonin situatën por na kthyen në këtë Kuvend ku jemi sot. Ku gjithçka vendoset jashtë kësaj salla. Ky është momenti, 6 muaj teatër, ky është momenti që t’i jepet fund teatri. Dihet që vendimi është marrë, duket. Hidhni propozimet instituciooneale të PD e kërkoni votën e Kuvendit, që shqiptarët të kuptojnë jeni pro apo kundër listave të hapura, votave të diasporës dhe votimit elektronik”, tha Basha.

Pas këtyre akuzave, ka reaguar në një replikë ministrja Elisa Spiropali. Ajo tha se PS-ja është nga ato forcat që nuk ka frikë nga garat e hapura, duke ironizuar kështu PD-në.

“Ju jeni produkti më ekzemplar i listave të mbyllura. Për lista të hapura pritet për t’u parë. Nëse ka një njeri që ka frikë nga gara e hapur atë shiheni në pasqyrë”, u shpreh ajo. /ZOOM.AL/