zoom

Lajme

Bardhi poston dokumentet: Olsi Rama zyrtarisht nën hetim nga SPAK

Deputeti demokrat Gazment Bardhi njofton se i ka ardhur thirrja nga SPAK që të japë dëshminë e tij mbi akuzat e tij lidhur me dosjen e laboratorit të droigës në Xibrakë të Elbasanit dhe përfshirjes së Olsi Ramës, vëllait të kryeministritt Edi Rama në grupin që drejtonte këtë rrjet.

Bardhi ka publikuar dokumentin, ku thotë se SPAK ka nisur hetimet për vëllanë e kryeministrit.

Deputeti thekson se çështja është riaktivizuar e madje kreu i grupit të PD-së është thirrur për të dhënë shpjegime të mëtejshme.

Në dokumentin e publikuar nga Bardhi, thuhet se kjo është një provë që hedh poshtë pretendimet e kryeministri Edi Rama se ai ka mashtruar.

Ai nuk ka dyshim për përfshirjen e Olsi Ramës në çështjen e Xibrakës, ndaj kryeministrin e fton pa vonesë të shpjegojë rolin e të vëllait në trafikun e drogës.

“Nuk ka më vend për vonesa, zvarritje apo fshehje për të hetuar rolin e Olsi Ramës në organizatën e trafikut të drogës së Xibrakës.”

Bardhi e mbyll qëndrimin e tij duke i kërkuar SPAK-ut të mos heshtë, por të provojë që në Shqipëri nuk ka persona të paprekshëm, qofshin këta edhe familjarë të kryeministrit.

Reagimi i Gazmend Bardhit

“E kam dorëzuar apo nuk e kam dorëzuar kallëzimin në SPAK kundër Ols Ramës? Këtë lojë u përpoq të bënte Edi Rama dhe veglat e tij politike dhe mediatike për të sfumuar thelbin e çështjes: se vëllai i kryeministrit kishte përdorur disa herë të njëjtën makinë me kartelin e drogës së Xibrakës, gjatë kohës së ngritjes së laboratorit të kokainës në Xibrakë.

Sigurisht, që Edi Rama gënjeu, kur luajti lojën e mohimit të së vërtetës sime, se kallëzimi ishte dorëzuar në SPAK. Kur debatuam për këtë çështje i premtova Edi Ramës se do ta kuptonte shumë shpejt, nëse e kisha bërë apo jo kallëzimin. Në politikë jam futur për të shërbyer me integritet, duke refuzuar makinacionet e ulëta të sulmit të kundërshtarit politik përmes shpifjes apo baltosjes së familjes. Nuk e kam shkelur këtë parim as në rastin e Olsi Ramës, dosja e të cilit, deri dje, rrinte e fshehur, në sirtarët e prokurorisë.

Sot është dita që t’ju provoj se unë as gënjej, as shpif, as baltos dhe ndryshe nga Edi Rama, i mbaj premtimet e mia. Pas kërkesës sime në SPAK për rinisjen e hetimeve të procedimit penal nr. 335/1 – viti 2016, që Edi Rama do të donte shumë në varrosej, sot jam njoftuar nga SPAK se çështja është riaktivizuar.</\p>

SPAK më ka njoftuar zyrtarisht për rifillimim e hetimeve të pezulluara për përfshirjen e Olsit Ramës në dosjen e trafikimit të kokainës në Xibrakë. Procedimi i dikurshëm penal me nr. 335/1-2016, është regjistruar si procedimi nr. 88 – viti 2024. Për këtë çështje jam ftuar për të dhënë sqarime të mëtejshme në SPAK. Asnjë propagandë e Edi Ramës, veglave të tij apo mediave në shërbimin e tij nuk e fshehin dot të vërtetën dhe as makinën e kartelit të drogës me targë AA 653 DM, e përdorur nga Olsi Rama, vëllai i kryeministrit Edi Rama”, shkruan Bardhi.