zoom

Slider

Arratiset Robinho, i shmanget arrestimit për përdhunim. U dënua me 9 vite burg

Ish-sulmuesi brazilian Robinho (38), një ish-yll i madh i futbollit botëror me 100 paraqitje për kombëtaren, u dënua me nëntë vjet burg në Itali për përdhunim pasi apeli i tij u refuzua.

Aktualisht ndodhet në Brazil, ose më saktë, kështu mendohet. Përkatësisht, Robinho u zhduk pasi u urdhërua arrestimi i tij.

Së bashku me Robinho-n, u dënua edhe miku i tij Ricardo Falco, i cili në vitin 2013 mori pjesë edhe në përdhunimin në grup të një gruaje në klubin e natës në Milano, Sio Cafe.

Robinho u dënua pesë vjet më parë dhe pas apelit të tij, gjyqi përfundoi vetëm në tetor të vitit të kaluar.

Vendimi aktual është i formës së prerë dhe nuk ka më mundësi apelimi dhe sipas Kodit Penal Italian, vuajtja e dënimit me burg duhet të fillojë menjëherë.

Brazili pothuajse kurrë nuk i ekstradon qytetarët e tij, ndaj u mor vendimi që Robinho të mund të lihej, por të mos lejohej të largohej nga kufijtë e vendit.

Avokati i gruas së përdhunuar, Jacopo Gnocchi, deklaroi në atë kohë.

“Për klientin tim nuk ka rëndësi nëse dënimi do të kryhet në Brazil apo Itali. Është e rëndësishme që drejtësia të zbatohet dhe dënimi të zbatohet plotësisht”.

Robinhos nuk i intereson, ndaj sapo mori vesh se mund të arrestohej, u zhduk dhe pyetja është nëse është ende në Brazil.

Ai e mori gruan në shtëpinë e tij dhe u kthye në klubin e natës, ku bashkë me pesë të tjerë u dehën dhe përdhunuan vajzën.

Përdhunimi për të cilin akuzohet ish-ylli i futbollit ka ndodhur në vitin 2013 në një klub nate të famshme të Milanos, në të kanë marrë pjesë gjithsej gjashtë përdhunues, por vetëm Robinho dhe një tjetër janë dënuar.

Robinho ka qenë në një ditëlindje me bashkëshorten dhe miqtë e tij, ndërsa viktima që i njihte që më parë, me dy shokë.

Kur miqtë u larguan, Robinho mori gruan e tij në shtëpi dhe u kthye në festë, ku së bashku me miqtë i dhanë alkool viktimës derisa “ajo u bë e pafuqishme për t’i rezistuar”.

Ai gjithashtu u akuzua për përdhunim gjatë kohës që luante për Cityn.

Në mbrojtje të tij, Robinho pretendoi se nuk kishte asnjë provë që viktima nuk pranonte seksin dhe se ajo kishte konsumuar alkool vullnetarisht.

Besueshmëria e fjalëve të tij humbet ndjeshëm vlerën e saj sepse dihet se në vitin 2009, ndërsa luante për Manchester Cityn, Robinho ishte akuzuar edhe për përdhunim, por akuzat u hodhën poshtë në atë kohë.

Robinho e filloi karrierën e tij në Santos, nga i cili kaloi në Real Madrid, e më pas në Manchester City dhe Milan.

Vitet e fundit ka luajtur në Kinë, Turqi dhe Brazil dhe klubi i fundit për të cilin ka luajtur para se të kthehej në vendlindje ishte Basaksehir nga Stambolli. /zoom.al/