zoom

Bota

Antony Blinken mbërrin në Kiev në shenjë mbështetjeje për Ukrainën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka mbërritur në Kiev në shenjë mbështetjeje për qeverinë e presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy, në mes të përparimeve të reja ruse në rajonin verilindor të Kharkiv.

Blinken është zyrtari i parë i lartë amerikan që viziton Ukrainën që kur Kongresi miratoi një paketë ndihme ushtarake pas një vonese të zgjatur. Ai do të takohet me Zelenskyy dhe zyrtarë të lartë për të diskutuar luftën, ndihmën e SHBA-së dhe ekonominë e Ukrainës.

“Unë u ktheva në Kiev sot për të demonstruar mbështetjen tonë të palëkundur për Ukrainën, ndërsa ata mbrojnë lirinë e tyre kundër agresionit rus,” shkroi Blinken në X të martën.

Sekretari i Shtetit do ta përdorë vizitën e tij për të folur rreth mënyrës se si ndihma e SHBA-së do të përdoret për të mbështetur mbrojtjen e Ukrainës dhe për t’i mundësuar vendit “të marrë gjithnjë e më shumë iniciativën në fushën e betejës”, tha një zyrtar anonim amerikan që udhëton me delegacionin e tij për Reuters.

Vizita vjen pas një avancimi nga Rusia në veri të qytetit të Kharkiv, ku trupat hapën një front të ri të premten dhe që atëherë kanë avancuar për të marrë kontrollin e territorit.