zoom

In Zoom

A do të mundet ndokush ta kontrollojë Inteligjencën Artificiale?

Brenda betejës së errët globale për të zbutur teknologjinë më të rrezikshme në botë.

Nga: Mark Scott,
Gian Volpicelli,
Mohar Chatterjee,
Vincent Manancourt,
Clothilde Goujard
dhe Brendan Bordelon

Në një pasdite të lagësht nëntori, Zëvendëspresidentja e SHBA Kamala Harris dhe Nick Clegg i Meta-s u futën në një tendë të madhe në ambjentet e një shtëpie fshati anglez të shekullit të 19-të në veri të Londrës, u ulën në një tryezë rrethore dhe, ndër të tjera, nisën përpjekjet për të shpëtuar njerëzimin.

Mes motit të zymtë në Bletchley Park, i cili ishte përdorur si selia e aleatëve për thyerjen e kodeve të Luftës së Dytë Botërore, Clegg dhe Harris iu bashkuan një mbledhjeje elitare të liderëve globalë, akademikëve dhe drejtuesve të teknologjisë për të trajtuar atë që pesimistët druajnë se është një kërcënim i ri shkatërrues me të cilin përballet bota: inteligjenca artificiale.

Politikanët dhe drejtuesit e teknologjisë ranë dakord për një deklaratë të përbashkët të qëllimeve të mira pas dy ditësh bisedimesh, por pa një përgjigje të unifikuar se çfarë duhet bërë. Në vend të kësaj, ata bënë plane rivale se si të menaxhojnë një teknologji që do të dominojë pjesën më të madhe të dekadës së ardhshme – dhe ka të ngjarë të përmbysë gjithçka, nga biznesi dhe kujdesi shëndetësor deri te vetë demokracia.

Clegg, një ish-zëvendëskryeministër britanik, argumentoi se policimi i AI ishte i ngjashëm me ndërtimin e një avioni tashmë në fluturim – punë e natyrshme e rrezikshme dhe e vështirë. Harris trumbetoi përpjekjet e Uashingtonit për të adresuar rreziqet e AI përmes marrëveshjeve vullnetare të biznesit si standardi i arit në botë. Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian, e cila ishte gjithashtu e pranishme, u kërkoi të tjerëve të ndiqnin rregulloren e re, ligjërisht të detyrueshme të Brukselit për të goditur teknologjinë.

Debati përfaqësonte një pamje të një të vërtete më të madhe. Vitin e kaluar, një luftë politike është ndezur në mbarë botën, kryesisht në hije, mbi mënyrën se si – dhe nëse – të kontrollohet AI. Kjo lojë e re e madhe dixhitale është shumë larg përfundimit. Kushdo që fiton do të çimentojë dominimin e tij mbi rregullat perëndimore për një teknologji që përcakton epokën. Pasi të vendosen këto rregulla, do të jetë pothuajse e pamundur të rishkruhen.

Për ata që e shikonin bisedën nga dora e parë, pazari në shiun britanik ishte i ngjashëm me fuqitë evropiane të shekullit të 19-të që gdhendën botën.

“Ndihej si një realitet alternativ,” tha Amba Kak, kreu i Institutit “AI Now”, një organizatë jofitimprurëse, e cila mori pjesë në diskutime. Në fund të takimit, 29 vende, përfshirë Kinën, anëtarët e Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara, nënshkruan një marrëveshje vullnetare për të reduktuar rreziqet që janë ngjitur në axhendën politike falë ardhjes së ChatGPT të OpenAI. 

Në vitin e ardhshëm, beteja e prerë për të kontrolluar teknologjinë do të krijojë fitues dhe humbës. Deri në fund të vitit 2024, politikëbërësit presin që shumë standarde të reja të AI të jenë finalizuar.

Për këtë artikull, POLITICO foli me më shumë se tre duzina politikanë, politikëbërës, drejtues të teknologjisë dhe të tjerë, shumë prej të cilëve iu dha anonimiteti për të diskutuar çështje të ndjeshme, për të kuptuar dinamikën në lojë ndërsa bota lufton me këtë teknologji të re përçarëse.

Pyetja me të cilën përballen është nëse SHBA-ja, BE-ja apo Mbretëria e Bashkuar – apo kushdo tjetër – do të jenë në gjendje të vendosin moto një plan për të cilin demokracitë perëndimore mund të bien dakord. Nëse ekonomitë e industrializuara liberale nuk arrijnë të arrijnë një regjim të përbashkët mes tyre, Kina mund të ndërhyjë për të vendosur rregulloren globale për një teknologji që – në një skenar të fundit të botës – njëfarë frike ka potencialin ta fshijë njerëzimin nga faqja e Tokës.

Ndërsa Brukseli dhe Uashingtoni parashtrojnë planet e tyre kontradiktore për rregullimin e AI, shanset për një marrëveshje nuk duken aspak premtuese.

Dyluftim kalorsiak në Japoni

Një muaj përpara konferencës në shiun anglez, politikëbërësit ishin përpjekur furishëm të bënin përparim në anën tjetër të botës. Ishte tetor dhe Věra Jourová u largua nga fluturimi i saj 16-orësh nga Brukseli në Japoni e rraskapitur. Politikania çeke ishte vetëm disa javë në rolin e saj të ri si e dërguara më e lartë e teknologjisë e BE-së dhe detyra e saj e parë ndërkombëtare nuk do të ishte e lehtë.

Misioni i Jourová ishte të shiste rregulloren evropiane të AI në një takim të G7 ku liderët perëndimorë ishin mbledhur për të provuar të hartonin standarde të reja globale për formën më të avancuar të kësaj teknologjie, të njohur si “AI gjeneruese”, zhvillimi i fuqishëm pas ChatGPT dhe mjeteve rivale.

“Inteligjenca artificiale gjeneruese pushtoi jetën tonë kaq shpejt”, tha komisionerja Věra Jourová. | Benoit Doppagne/Belga nëpërmjet AFP/Getty Images

Qasja e Brukselit është sanksionuar në Aktin e Inteligjencës Artificiale të BE-së , përpjekja e parë në botë për një legjislacion detyrues për këtë çështje. Ndryshe nga qëndrimi i favorizuar nga SHBA, vizioni i BE-së përfshin ndalimin e formave më invazive të teknologjisë dhe rregulla strikte që kërkojnë që kompanitë si Google dhe Microsoft të jenë më të hapura për mënyrën sesi dizajnojnë produkte të bazuara në AI.

“Inteligjenca artificiale gjeneruese pushtoi jetën tonë kaq shpejt dhe ne kemi nevojë për diçka të shpejtë,” tha Jourová për POLITICO pasi mori trenin e shpejtë dy-orësh nga Tokio në Kioto për samitin.

Në takimin treditor në Japoni, Nathaniel Fick kishte një fushë rivale.

Diplomati më i lartë dixhital i Joe Biden, Fick, një ish-ekzekutiv i teknologjisë, nuk propozoi ndalime ose kërkesa strikte. Në vend të kësaj, ai shtyu për një regjim më të lehtë, të bazuar kryesisht në angazhime vullnetare nga industria dhe ligjet ekzistuese vendase.

“Njerëzit mund të presin që Shtetet e Bashkuara të ndërthurin çështjet e politikave të AI në gjithçka që bëjmë”, tha Fick për POLITICO pas përfundimit të samitit të Kiotos. “Kornizat, kodet, parimet që ne zhvillojmë do të bëhen baza për veprim.”

Në takimet e duelit me politikëbërësit e G7, drejtuesit e kompanive të teknologjisë dhe figura të tjera me ndikim, Jourová dhe Fick paraqitën rastet e tyre.

Për Jourová-n e BE-së, fusha ishte e thjeshtë. Brukseli e kishte shënuar tashmë veten si oficeri i policisë dixhitale të Perëndimit, me një sërë rregulloresh për gjithçka, nga mbrojtja e privatësisë së konsumatorëve deri te zbutja e mediave sociale.

Orari i samitit ishte i mbushur, me pak kohë joproduktive përtej disa pushimeve të cigareve të rrëmbyera dhe drekat e nxituara në kafene. Jourová argumentoi se vetëm Evropa mund të jepte ashpërsinë e nevojshme. BE-ja, tha ajo, mund të godasë kompanitë me gjoba të mëdha dhe të ndalojë format më invazive të AI – siç është vlerësimi social, të cilat janë algoritme komplekse që ndjekin lëvizjet e njerëzve, të përdorura në mënyrë famëkeqe në Kinë.

“Ajo erdhi me një plan dhe ky ishte të na bindte se rregullat e Evropës ishin e vetmja lojë në qytet,” tha një nga njerëzit që takuan Jourová-n. Një zyrtar tjetër nga një vend i G7 tha se shefja dixhitale e Evropës hodhi poshtë propozimin alternative të Uashingtonit për mungesën e legjislacionit detyrues.

Kundërsulmi i Fick u mbështet në pozicionin e padiskutueshëm të Amerikës si fuqia botërore e zhvillimit të AI.

Një ngërç politik në Capitol Hill do të thotë që asnjë legjislacion gjithëpërfshirës nga Uashingtoni nuk ka gjasa të vijë së shpejti. Por Shtëpia e Bardhë ka bërë tashmë një mori njoftimesh. Korrikun e kaluar, administrata Biden siguroi angazhime vullnetare nga gjigantët kryesorë të teknologjisë si Amazon për ta bërë AI më të sigurt. Më pas Biden lëshoi një urdhër ekzekutiv , të shpallur më 30 tetor, i cili fuqizoi agjencitë federale të vepronin.

Zëvendëspresidentja e SHBA-së Kamala Harris trumbetoi përpjekjet e Uashingtonit për të adresuar rreziqet e AI përmes marrëveshjeve vullnetare të biznesit. | Drew Angerer/AFP nëpërmjet Getty Images

Fusha e Fick përfshinte kritikimin e legjislacionit të Brukselit për imponimin e shumë ngarkesave rregullatore mbi bizneset, krahasuar me gatishmërinë e Uashingtonit për të lejuar kompanitë të inovojnë, sipas dy individëve që takuan Fick në Japoni.

“Mesazhi ishte i qartë,” tha një tjetër diplomat perëndimor që mori pjesë në samitin e G7 të Kiotos. “Uashingtoni nuk do ta linte Brukselin të merrte rrugën e tij.”

Ushqimi i mirë para apokalipsit

Me kthimin në Evropë, përpjekjet për të arritur një konsensus po vazhdonin – në disa mjedise të pamundura.

Një darkë luksoze me gjashtë pjata në Pallatin Elysée, rezidenca zyrtare e presidentit francez të shekullit të 18-të në Paris, nuk rezonojnë saktësisht teknologjinë e lartë.

Por gjatë një vakti pesë-orësh me kuzhinë gurmet dhe verë të mirë në nëntor, Emmanuel Macron mbajti gjykatën me 40 ekspertë të industrisë, duke përfshirë presidentin e OpenAI Greg Brockman dhe shefin e AI të Meta-s, Yann LeCun.

Biseda e darkës u kthye shpejt në krijimin e rregullave.

Macron është një ndërmjetës i pushtetit global. Franca ka një industri të madhe vendase të AI dhe presidenti është personalisht i etur për të udhëhequr përpjekjet ndërkombëtare për të vendosur rregulla globale për teknologjinë. Ndryshe nga stereotipet e politikanëve francezë që duan rregullat, Macron mbetet i kujdesshëm ndaj Aktit të AI të Brukselit, nga frika se do të pengojë firmat si Mistral, një startup i AI i bashkëthemeluar nga Cedric O, ish-ministri dixhital i Francës.

Presidenti francez Emmanuel Macron mbetet i kujdesshëm ndaj Aktit të AI të Brukselit. | Foto e pishinës nga Gonzalo Fuentes përmes AFP/Getty Images

Ndërsa Macron dëgjonte me kujdes, të ftuarit e tij në darkë parashtruan propozimet e tyre rivale. Diskutimi ekspozoi një tjetër aspekt kyç të debatit global të AI: përplasja midis atyre që besojnë se rreziqet serioze janë ende shumë vite larg, dhe atyre që mendojnë se janë tashmë këtu. Kjo është beteja në qendër të të gjithë debatit global. Ai vendos ata që kanë një qasje më optimiste ndaj potencialit të AI dhe duan të lejojnë sa më shumë eksperimente të jetë e mundur, kundër të tjerëve që kanë frikë se është tashmë tepër vonë për të mbrojtur njerëzimin nga dëmtimi serioz.

Brockman i OpenAI, një nga ata që është i qetë për rreziqet e menjëhershme dhe mendon se fokusi duhet të jetë në adresimin e kërcënimeve afatgjata, i tha presidentit francez se AI ishte një forcë dërrmuese për të mirën, sipas tre personave që morën pjesë në darkë. Çdo rregullim – veçanërisht rregulla që mund të pengojë rritjen meteorike të kompanisë – duhet të fokusohet në kërcënimet afatgjata si AI që përfundimisht tejkalon kontrollin njerëzor, shtoi ai.

Të tjerë si Meredith Whittaker, një teknologe amerikane gjithashtu e pranishme në darkën e Parisit, në nëntor, argumentoi se dëmet në botën reale të AI ekzistuese – duke përfshirë grupet e të dhënave të gabuara që rrënjosën paragjykimet racore dhe gjinore – kërkonin që politikanët të vepronin tani.

“Macron i pranoi të gjitha”, tha një nga të pranishmit, të cilit, si të tjerët të pranishëm, iu dha anonimiteti për të diskutuar mbi takimin privat. “Ai donte që njerëzit të dinin që Franca qëndron pas rregulloreve më të mëdha, por gjithashtu se Franca ishte gjithashtu e hapur për biznes.”

Argumente të ngjashme – duke vendosur nevojën për rregulla për t’u fokusuar në rreziqet afatgjata kundër një goditjeje të menjëhershme emergjente – po shfaqen tani në kryeqytetet perëndimore.

“Deepfake” të frikshme

Ndërsa liderët kombëtarë u përpoqën të mbështillnin kokën rreth problemit, drejtuesit e teknologjisë po kalonin planetin duke i shtyrë politikanët të mos mbirregullonin.

Eric Schmidt, ish-shefi ekzekutiv i Google, dhe themeluesi i LinkedIn, Reid Hoffman, fluturuan midis Uashingtonit, Londrës dhe Parisit për të ofruar mendimin e tyre se si të trajtojnë AI, sipas pesë individëve të njohur me diskutimet. Një goditje e tepruar, argumentuan titanët e teknologjisë, do t’i jepte Kinës autoritare një avantazh vendimtar në AI. Shumë si Schmidt dhe Hoffman kanë investuar shumë në startup-et e AI.

Për të përforcuar argumentet e tyre, bosët e teknologjisë që duan një rregullim më të lehtë, e bënë çështjen personale. Lobistët e inteligjencës artificiale u treguan të paktën dy liderëve perëndimorë video “deepfake” (montazh me AI) të vetë atyre. Këto montazhe të krijuara nga AI janë ende në avantazhin e teknologjisë dhe shpesh janë të lehta për t’u dalluar. Por lobistët përdorën falsifikimet e thella për t’u treguar udhëheqësve se si teknologjia kishte potencialin të evoluonte për të paraqitur rreziqe serioze në të ardhmen, sipas tre individëve të informuar për ato takime.

Kundërshtarët pretendojnë se taktika të tilla lejojnë kompani si OpenAI dhe Alphabet të nënvlerësojnë se si teknologjia po i dëmton njerëzit tani – për shembull, duke refuzuar pretendimet e përfitimeve të qeverisë nga pakicat dhe njerëzit e paprivilegjuar në shoqëri.

“Shumica e amerikanëve nuk e kuptojnë se AI është tashmë atje”, tha Cory Booker, një senator demokrat amerikan. “Dua të sigurohem që ligjet tona aktuale kundër diskriminimit … ligjet tona aktuale që pohojnë mbrojtjen, janë duke u zbatuar.”

Në vitin 2024, ata që duan një prekje më të lehtë duket se po fitojnë, pavarësisht rregullave të reja detyruese të BE-së për AI.

Eric Schmidt, ish-shefi ekzekutiv i Google, themeluesi i LinkedIn, Reid Hoffman dhe Sam Altman i OpenAI, ishin mes atyre që iu bashkuan udhëheqësve botërorë në Londër për të diskutuar mbi AI vitin e kaluar. | Leon Neal/Getty Images

Pasi Brukseli arriti një marrëveshje politike në dhjetor mbi Aktin e tij të AI, Macron – i freskët nga darka e tij personale e AI – u bashkua me kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe kryeministren italiane Giorgia Meloni për të kërkuar më pak kontrolle mbi format më të fundit të teknologjisë. Presidenti francez shqetësohej se një rregullore e tillë do të pengonte kampionët vendas – duke përfshirë Mistral, kompaninë franceze të AI të mbështetur pjesërisht nga Schmidt, ish-shefi i Google.

Franca mbeti një pengesë derisa përfundimisht iu dorëzua presionit politik në fillim të shkurtit për të mbështetur rregullat, megjithëse me rezerva të mëdha. “Ne do të rregullojmë gjërat që nuk do t’i prodhojmë apo shpikim më,” i tha Macron një audiencë në Tuluzë pasi siguroi disa grafikime të minutës së fundit për firmat evropiane. “Kjo nuk është kurrë një ide e mirë.”

Bioarmë dhe Big Tech

Tristan Harris mendoi se kishte goditur me nokaut.

Në një seancë private midis ligjvënësve amerikanë dhe ekspertëve të teknologjisë në shtator, Harris, një bashkëthemelues i Qendrës për Teknologjinë Humane, një organizatë jofitimprurëse, përshkroi se si inxhinierët e tij kishin detyruar produktin më të fundit të AI të Meta-s të kryente një akt të tmerrshëm: ndërtimin e një arme biologjike.

Kjo tregoi se qasja e Meta-s ndaj Inteligjencës Artificiale ishte shumë e dobët dhe potencialisht e rrezikshme, argumentoi Harris, sipas dy zyrtarëve që morën pjesë në takim.

Gjigandi i teknologjisë së Mark Zuckerberg favorizoi të ashtuquajturën teknologji me burim të hapur – AI lehtësisht e arritshme për të gjithë – me pak masa mbrojtëse kundër abuzimit. Një hapje e tillë, shtoi Harris, do të çonte në dëmtim të botës reale, duke përfshirë përhapjen e armëve të shkatërrimit në masë të krijuara nga AI.

Ndryshe nga gjigantët e tjerë të Silicon Valley, Meta e Mark Zuckerberg ka qëndruar në anën e atyre që duan ta mbajnë teknologjinë të hapur për të gjithë. | Josh Edelson/AFP nëpërmjet Getty Images

Triumfi i tij nuk zgjati shumë. Zuckerberg, i cili ishte gjithashtu i pranishëm në seancën dëgjimore në Capitol Hill, nxori shpejt telefonin e tij dhe gjeti të njëjtin informacion për armët biologjike përmes një kërkimi të thjeshtë në Google. Kundërgoditja e Zuckerberg solli të qeshura të vogla në dhomë. Ai hodhi poshtë akuzat e Harris se qasja e Meta-s me inteligjencë artificiale me burim të hapur ishte një kërcënim për njerëzimin.

“Nuk ishte goditja në kosh që Harris mendonte se do të ishte,” tha një nga zyrtarët që la anonimitetin për të diskutuar mbi takimin.

Përballja Harris-Zuckerberg kap një tjetër pyetje kyçe për politikëbërësit: A duhet që AI të kufizohet në një pjesë të vogël të kompanive të besuara apo të hapet për të gjithë ata që vijnë për t’u shfrytëzuar?

Sipas atyre që favorizojnë licencimin e inteligjencës artificiale të avancuar për disa kompani të përzgjedhura, rreziqet e menjëhershme janë shumë të mëdha për t’u lënë të lirë në botën e gjerë. Një prezantim në PowerPoint që paralajmëron se modelet e inteligjencës artificiale me burim të hapur do të lëshonin bioarmë të pakontrollueshme të aksesueshme për terroristët, u është paraqitur privatisht zyrtarëve qeveritarë në Londër, Paris dhe Uashington, sipas gjashtë politikëbërësve të përfshirë në ato takime. POLITICO nuk mundi të përcaktojë se cila organizatë qëndron pas këtyre parashikimeve të tmerrshme.

Microsoft dhe OpenAI janë ndër kompanitë që favorizojnë kufizimin e teknologjisë në një numër të vogël firmash, në mënyrë që rregullatorët të mund të krijojnë lidhje me novatorët e AI.

“Një qasje e bazuar në licencim është rruga e duhur përpara,” tha për POLITICO Natasha Crampton, shefe përgjegjëse e inteligjencës artificiale të Microsoft. “Kjo lejon një ndërveprim të ngushtë midis zhvilluesit të teknologjisë dhe rregullatorit për të vlerësuar realisht rreziqet.”

Tristan Harris, bashkëthemelues i Qendrës për Teknologji Humane, flet në New York City në 2022. | Craig Barritt/Getty Images

Kritikët e dominimit të Silicon Valley argumentojnë se Big Tech ka një interes të veçantë në mbylljen e konkurrencës. Sipas avokatit të burimeve të hapura Mark Surman, drejtor ekzekutiv i Fondacionit Mozilla, kompanitë më të mëdha të teknologjisë në botë duan të kapin industrinë e re të AI për vete dhe të ndërpresin rivalët e rinj.

Gjatë vjeshtës, Surman udhëtoi në kryeqytetet perëndimore për t’i nxitur zyrtarët e lartë të SHBA-së, BE-së dhe Mbretërisë së Bashkuar të mos kufizojnë se kush mund të zhvillojë modele të gjeneratës së ardhshme të AI. Ndryshe nga gjigantët e tjerë të Silicon Valley, Meta i Zuckerberg ka mbajtur anën e njerëzve si Surman që duan ta mbajnë teknologjinë të hapur për të gjithë, një pikë që ai e përforcoi me përballjen e tij me Harris mbi armët biologjike në shtator.

Qasja e hapur po fiton miq në pjesë të fuqishme të Uashingtonit, megjithëse zyrtarët amerikanë mbeten të ndarë. Në Bruksel, politikëbërësit ranë dakord të lironin pothuajse të gjithë AI me burim të hapur nga mbikëqyrja më e ashpër – për sa kohë që teknologjia nuk përdoret në praktika të paligjshme, siç është njohja me shumicë e fytyrës. Në MB, megjithatë, zyrtarët priren drejt kufizimit të AI më të avancuar në një pjesë të vogël të vendeve.

“Nëse ia lëmë AI në duart e disave, nuk ka sy të mjaftueshëm atje për të polemizuar se çfarë bëjnë ata me të,” tha Surman.

E ardhmja është këtu

Nëse viti 2023 ishte viti që lobimi i AI shpërtheu në rrymën kryesore politike, 2024 do të vendosë se kush fiton.

Datat kryesore të vendimeve po afrohen me shpejtësi. Deri në verë, pjesët e Aktit të AI të Evropës do të hyjnë në fuqi. Urdhri ekzekutiv rival i Shtëpisë së Bardhë AI tashmë po ndryshon mënyrën se si agjencitë federale trajtojnë teknologjinë. Më shumë reforma në Uashington priten deri në fund të vitit.

Vende të tjera si Britania e Madhe, Japonia dhe Kanadaja – si dhe Kina – po bëjnë planet e tyre, të cilat përfshijnë mbikëqyrje më të madhe të AI më të avancuar dhe përpjekje për t’i bërë vendet e tjera të miratojnë rregullat e tyre.

Ajo që është e qartë, sipas dhjetëra ekspertëve të AI që folën për POLITICO, është se në vitin 2024, dëshira e publikut për veprim politik nuk ka gjasa të zhduket. Ndikimi i inteligjencës artificiale, veçanërisht në një vit zgjedhjesh masive nga SHBA-ja dhe BE-ja, Filipinet e deri në Indi, është gjithçka tjetër veçse e sigurt.

“Ky biznes në lidhje me humbjen e kontrollit të AI-së papritmas po merret seriozisht,” tha Max Tegmark, president i Institutit Future of Life, një organizatë jofitimprurëse që mbron kontrolle më të mëdha në AI. “Njerëzit po e kuptojnë se kjo nuk është më një gjë afatgjatë. Ajo po ndodh.” /Politico.eu – Përgatiti në shqip Zoom.al