zoom

Bota

Kina çon kryediplomatin Wang Yi në Rusi, i krijon terren Putin të bëjë vizitën historike në Pekin

Kryediplomati kinez Wang Yi po viziton Rusinë për bisedime për sigurinë, teksa Moska kërkon mbështetje të vazhdueshme për luftën e saj kundër Ukrainës.

Një aleat i ngushtë i Moskës, Pekini akuzohet se ka mbështetur Rusinë në mënyrë indirekte gjatë luftës, gjë që ai e mohon.

Vizita e tij vjen pasi Vladimir Putin takoi Kim Jong Un të Koresë së Veriut mes frikës së SHBA-së se mund të arrijnë një marrëveshje armësh.

Mediat ruse thanë se udhëtimi i Wang do të krijonte gjithashtu terrenin që Putin të bëjë një vizitë historike në Pekin së shpejti.

Në fillim të këtij muaji, Putin tha se priste të takohej me presidentin kinez Xi Jinping, por nuk tha se kur.

Presidenti rus nuk ka udhëtuar jashtë vendit që kur Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi ​​një urdhër arresti për të në mars për krime lufte në Ukrainë.

Putin shkeli për herë të fundit në tokë të huaj në dhjetor 2022, kur ai vizitoi Bjellorusinë dhe Kirgistanin.

Ministria e Jashtme e Kinës tha se Wang do të qëndrojë në Rusi për katër ditë për “konsultime strategjike të sigurisë”.

Agjencia ruse e lajmeve Tass, duke cituar Kremlinin, raportoi se ai do të takohej me homologun e tij rus Sergei Lavrov dhe lufta në Ukrainë do të jetë një temë kryesore e bisedimeve të tyre.

Vizita e Wang vjen disa ditë pasi Kim takoi Putin në lindjen e largët të Rusisë, ku sipas SHBA-ve u diskutua per  shitjen e armëve të Koresë së Veriut në Kremlin. Moska mendohet se po përballet me mungesë armësh dhe municioni.

Rusia dhe Koreja e Veriut thanë se biseduan për “bashkëpunim ushtarak” dhe ndihmë për programin satelitor të Phenianit.

Kim ka përfunduar vizitën e tij në Rusi, tha të hënën Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve. Ai po shkon në shtëpi me dhurata, duke përfshirë një pushkë të prodhuar nga Rusia, një dorezë kozmonauti, një jelek antiplumb, një kapelë dhe drone ushtarake.