zoom

Bota

Francë/ Tragjedi në ditë Pashkësh, shpërthimi i fuqishëm shemb shtëpitë

Pas atij në Hamburg të Gjermanisë, në një fabrikë, një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në Marsejë të Francës. Disa shtëpi janë shembull. 30 persona arritën të dalin pa lëndime. 5 persona janë lënduar. 10 të tjerë mendohet se kanë mbetur nën rrënoja.

Shpërthimi ndodhi rreth orës 12:40 të kësaj të diele Pashkësh.

“Duhet të jemi të përgatitur që mund të kemi viktima në këtë tragjedi të tmerrshme”, tha për gazetarët kryebashkiaku i Marsejës, Benoit Payan.

“Ne nuk e dimë nëse ata janë gjallë apo të vdekur dhe nuk dimë endee as shkakun e shpërthimit të fuqishëm”, tha ministri i Brendshëm.